твоята гледна точка
Варна става световна сцена на анимацията
Автор Vnews, добавено на 09.09.2012 година, в категории: Афиш, Коментари (0)

От 10 до 15 септември Варна отново ще събере заедно майстори на рисуваното кино от цял свят, млади автори и публика за 8-мия Световен фестивал на анимационния филм. Миналата година след 22- годишно прекъсване, емблематичният за Варна през 80-те години на 20-ти век международен форум отново получи шанс за живот и започна да пише новата си история. Тази година тя ще бъде продължена с всичко, което ще се случи в града на световната анимация в средата на септември. Стотици автори изпратиха своите филми за участие във фестивала, но във Варна ще видим само най-доброто. В селекцията участваха продуценти, автори и режисьори на анимационни филми от Франция, Полша, Русия, Финландия и България. Избраните над 400 творби ще се състезават за Гран при и още 7 отличия. Сред тях са наградите за най-добър късометражен и пълнометражен филм, за най-добър телевизионен сериал, детски и студентски филм. Ще има също приз на името на великия Доньо Донев за най-смешна анимация и награда на Община Варна. В международното жури, което ще има трудната задача да отличи по-добрите от най-добрите, тази година ще участва и номинираният за Оскар Коджи Ямамура от Япония. За почетен президент на варненския фест е поканена Сайоко Киношита – директор на Международния анимационен фестивал в Хирошима. Освен силен конкурс, организаторите обещават и интересна извънконкурсна програма. Със специална прожекция ще бъде почетена 100-годишнината от рождението на Джон Халас – един от най-изтъкнатите световни представители на анимационния филм. Публиката ще се срещне с творчеството на двама от големите майстори на българската анимация – Тодор Динов и Пенчо Богданов. Във Варна ще видим още най-доброто от полското рисувано кино и най-нашумелите през последните две години заглавия от дългометражната анимация. Не са забравени студентите и най-малките зрители. Единбургският колеж по изкуствата ще направи майсторски клас, а децата ще надникнат в тайните на рисуваното кино в специалната работилница на аниматорите Жан-Люк Слок от Белгия и Карин Миралес от Франция.
Деца ще правят анимационни филми

Най-малките зрители на 8-мия Световен фестивал на анимационния филм във Варна ще създават свои собствени рисувани филми. В магията на това изкуство ще ги въведат двама аниматори със световна слава – французойката Карин Миралес и белгиецът Жан-Люк Слок , които от години правят творчески работилници за деца, студенти и възрастни по целия свят. Сега двамата аниматори ще дойдат и във Варна, за да провокират детските фантазии и да покажат на най-малките как любимите им рисунки могат да оживеят на екрана. Живопис, силует, пластилин върху стъкло, изрезка, комбинирана с керамика – това са само част от анимационните техники, които малките художници ще могат да изпробват в дните между 10 и 15 септември, на 8-мия анимационен фестивал. От подобни работилници, където децата са автори на сценариите, типажите, декорите и анимацията, са излезли стотици добри рисувани филми. Какво би се случило с приказката, ако Червената шапчица, вместо големия лош вълк, срещне куче, динозавър или маймунка? Или пък какво ще стане, ако един ден между лъва и маймунките избухне свада? Малки аниматори по света вече са пресъздали тези сюжети в свои филми, представяни на фестивали в Москва, Прага, Анжер, Анеси, Еспиньо, Монреал, Сеул и Лийдс. Видяхме ги и миналата година на анимационния фест във Варна.

7 български филма ще се състезават в конкурсната програма
Силно българско участие ще видим тази година на 8-мия Световен фестивал на анимационния филм, който започва във Варна на 10 септември. Общо 7 български заглавия ще спорят за награди в 3 категории.
Със сериозна заявка за приз в селекцията „Късометражни филми” е анимационно-документалната копродукция на България, Хърватия и Германия „Баща”, на режисьора Иван Богданов. Филмът е създаден по 5 действителни истории, разказани от деца. Истории за бащата – познат или странник, съществуващ или не, близък или чужд, с истинско лице или с маска. Филмът представя много дълбоки, много емоционални и много тъжни сюжети. Тази година лентата грабна няколко отличия, сред които Голямата награда „Златен кукер 2012” и приз за най-добър анимационен филм на още два фестивала – „Дните на хърватското кино” в Загреб и „В двореца” в Балчик.
В категорията за късометражно кино ще видим още едно предизвикателно заглавие – „Славеи през декември”. Филмът идва от Канада, но авторът му е българин – режисьорът Теодор Ушев, който отдавна живее и работи в Монреал. Преди две години талантливият българин впечатли световната публика и критиката с документалната анимация „Дневниците на Липсет” за филмовия режисьор Артър Липсет, останал в историята на канадското кино с авангардните си късометражни експериментални филми. Освен че спечели множество награди, през 2010 г. анимацията на Теодор Ушев беше и канадското предложение за наградите „Оскар”. Сега, на фестивала във Варна, българинът с канадски паспорт ще разкаже в картини сюрреалистичната приказка „Славеи през декември”. Едно метафорично пътуване през спомените и реалността, една история за началото и края. Теодор Ушев ще участва и в друга конкурсна категория – за най-добър детски филм, със забавната анимация „Демони”, рисувана върху стари грамофонни плочи.
В същата категория ще видим още едно българско заглавие – „ Как си построих къща” на Йоана Александрова. Анимацията е направена от пластилинени кукли и беше отличена с 2-ра награда от „Златен кукер 2012” в конкурса за еко филми.
Във Варна очакваме и премиерата на първата българска анимация, рисувана с пясък. „Последна есен” на дипломантката от НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов” София Илиева, ще се състезава в категорията „Студентски филми”. Младата авторка е пресъздала живота в пясък и думи чрез две съвсем различни вселени в изкуството – японската поезия Хайку и рисуваното кино.
В същата категория очакваме и втория филм на студентката от НБУ Райна Атанасова, „Ултрас”. Първият – „Хормони”, в съавторство с Ина Николова, спечели 6-дневното предизвикателство за късометражно кино „Sofia Short Challenge”, в рамките на София филмфест 2011.
На варненския фестивал ще видим и българска 3D анимация. Концептуалната черно-бяла лента „7596 Фрейма” на режисьора Мартин Георгиев е за борбата с всичко, което се изправя на пътя ни.
Повече от 400 филмови премиери за България и над 300 часа рисувано кино ще видим на анимационния фестивал във Варна
Едно от най-очакваните събития на 8-мия Световен фестивал на анимационния филм във Варна е конкурсната програма за пълнометражно кино. Тази година в селекцията попаднаха седем изключително интересни заглавия, които включват анимация за деца и възрастни.
Фестивалът ще започне с детската пълнометражна анимация от Чехия „Фимфарум: Три късмета”. Екранизацията на приказките на Ян Верих е от 10 часа на 10 септември.
В същия ден от 20.30 часа е унгарският филм за възрастни „Трагедията на човека”. Той е по философската драма на Имре Мадач, един от изтъкнатите унгарски поети и писатели на ХІХ век. Шедьовърът на унгарската класическа литература е пресъздаден от художника и аниматор Марсел Янкович, който има в кариерата си номинация за „Оскар” и награда от Кан. „Трагедията на човека” проследява в религиозно-епически мащаб историята на човешкия грях и на цивилизацията от Адам и Ева до Хитлер и Сталин.
Румънско-полската копродукция „Крулич: Пътят към отвъдното”, на режисьора Анка Дамян, ще се завърти на 11 септември от 21 часа. Филмът е биографичен разказ за румънския гражданин Клаудиу Крулич, който обявява гладна стачка и впоследствие умира в полски затвор. Заглавието вече спечели отличие за най-добра пълнометражна анимация на тазгодишния фестивал в Анеси. Филмът е единственият, номиниран и за наградата „Лукс” на Европейския парламент.
„Ронал Варварина” е дългометражното предложение за деца и възрастни от Дания. Ронал, младеж с ниско самочувствие, е истински слабак. Но съдбата го натоварва с отговорността да спаси племето си, когато злият лорд Волказар напада селото и отвлича всички, с изключение на Ронал. Момчето е принудено да тръгне на опасно пътешествие, за да спаси своя поробен клан и да попречи на Волказар да завладее света. Прожекцията е на 12 септември (сряда), от 20.00 ч. в Зала 1.
Испания ще участва с 2 филма в дългометражната програма. Първият, „Гартскоп”, ще гледаме на 13 септември (четвъртък ) от 20.30 часа. Филмът е за борбата срещу подтисничеството и разказва историята на барда Гартскоп, живял през 12-ти век в Пиринеите. За да плени единствения му син и да го принуди да стане хорист в църковния хор, абатът на Ронсевал заточва Гартскоп. Синът му е заловен и измъчван, но накрая детето успява да избяга. Бащата обещава, че повече никога няма да позволи да затворят момчето в манастира.
Второто испанско участие е анимацията за възрастни „Бръчки”, направена по мотиви от комикса на художника Пако Рока. Това е филм за приятелството между двама обитатели на старчески дом. Техните съдби се преплитат, когато управата решава да премести единия на „етажа на изгубените каузи”, от който всички се страхуват . Налудничавият план на Мигел как да помогне на Емилио насища еднообразното ежедневие в дома с много хумор. И въпреки че животът за героите наближава своя край, те възприемат събитията като едно ново начало. „Бръчки” е от 21 часа на 14 септември (петък), в Зала 1.
Конкурсната програма за детска пълнометражна анимация ще завърши с френския филм „Зарафа”. Най-малките зрители ще преживеят чудното пътуване от Африка до Франция на едно пленено жирафче и малко момче, избягало от търговците на роби. Историята разкрива колко необикновено и красиво може да се окаже тяхното приятелство. Прожекцията е на 14-ти септември (петък), от 10 часа в Зала 1 на Фестивален и конгресен център – Варна.
Варненското участие в 8-мия Световен фестивал на анимацията. Младият варненски режисьор Александър Николов ще участва със свой късометражен филм в извънконкурсната програма „ Най-доброто от света” на 8-мия Световен фестивал на анимацията във Варна. Зрителите ще могат да видят раздвижената фотография „След 4 петилетки”, с която авторът се представи през 2009 г. в арт-проекта „След 20 години” на варненското сдружение „Кера”. Александър Николов е завършил кино и телевизионна режисура в класа на проф. Никола Корабов. Зад гърба си има 4 документални филма, 6 концерта, 5 късометражни игрални филма и няколко награди. В момента е управител на „Артин Вижън”, която е съорганизатор на фестивалите „Златна роза”, „София филм фест – Варна”, „Световен фестивал на анимационния филм ” и „В Двореца”.
Световният фестивал на анимацията ще влезе и в Кукления театър
Варненският куклен театър отваря врати за рисуваното кино. Някои от картинните герои на 8-мия Световен фестивал на анимацията ще оживеят и в дома на куклите. Това ще стане на 13, 14 и 15 септември, когато в театъра ще има прожекции на част от филмите, включени в програмата на фестивала.
Искаме да привлечем нашата публика да стане част не само от кукленото, но и от анимационното изкуство, каза зам. директорът на театъра Ана Александрова. Така повече хора ще могат да видят най-интересното от фестивала и при нас, допълни тя. Предвидени са пет прожекции за деца и за възрастни. На 13-ти септември от 17.30 часа е първата детска анимационна програма за Куклен театър, в която ще бъдат включени нови заглавия от световното рисувано кино. Възрастните ще видят селекция от най-добрите студентски филми от 20 часа на откритата сцена.
На 14-ти септември е ретроспекцията на големия български аниматор Пенчо Богданов, чиято запазена марка са веселите и забавни филми за деца и сатирата за възрастни. Публиката ще види 8 от най-добрите му творби – „Уроци по социология”, „Картината”, „Понеделник – ден за добри дела”, „Комисия”, „Колоната”, „Хроника”, „Анимато” и „Веселяци”. Началото е 20 часа.
Участието на анимационния фестивал в кукления театър ще завърши на 15-ти септември, с две прожекции от 17.30 и 20.00 часа. В ранния час е втората детска анимационна програма за Куклен театър, а вечерта – проектът „БВ-ролка”. Той представя анимационни филми, произведени през миналата година в немския регион Баден-Вюртенберг. Филмите са интересни с различните техники за правене на анимационно кино – рисунки върху плаки и стъкло, 2D и 3D компютърна анимация, смесени техники.
Комикси, карикатури и концепт арт на анимационния фест във Варна
Три изложби ще съпътстват дните на 8-мия Световен фестивал на анимационния филм във Варна. От 10-ти до 15-ти септември, освен анимация от цял свят, зрителите ще видят и най-доброто от Страната на Комикса. Така в Белгия наричат областите Валония и Брюксел. Там е царството на Комиксите, на които са почитатели цели фамилии, а колекционерската им страст към завладяващите разкази в картинки, се предава по наследство вече почти век.
Във франкофонска Белгия, Комиксът, наричан още 9-тото изкуство, е истинска институция. По-голяма част от семействата в страната притежават колекция или библиотека, посветена на рисуваните истории. Половината от книгите, издавани или преведени във Валония или Брюксел са албуми с Комикси. Родени във вестниците и списанията в миналото, сега белгийските Комикси са се превърнали в красиви цветни албуми с твърди корици, а изданията им непрекъснато се разнообразяват. В белгийските книжарници могат да се намерят всичките им формати. И въпреки, че книжните магазини са естествената връзка между автори и читатели, комиксите се приемат с голям успех и в киното, и във виртуалната индустрия. Отражение на обществото, на измислиците или на реалността, сюжетите, използвани в комиксите на Валония и Брюксел, са истинско богатство. Белгийският Комикс непрестанно се променя и развива. Нови и нови автори непрекъснато обогатяват визията на рисуваните разкази с приключения и история, с хумор, с магически реализъм и фантазия. Импресионистичните и експерименталните Комикси се издават в лимитирани тиражи като графични романи. Белгия се гордее с поне 1000 художници и сценаристи, създатели на разкази в картинки. Творбите на най-големите от тях ще видим в тематичната изложба „Пътуване в 9-тото измерение”, която от 10-ти септември ще е разположена в пространството пред Фестивален и Конгресен център – Варна. Организаторите на 8-мия Световен анимационен фест са подготвили още изненади за публиката. Полският институт ще представи изложбата „Европейски импресии“, подготвена от Музея на карикатурата във Варшава. Рисунките са съвременна трактовка на актуални проблеми на ЕС. В изложбата ще открием великолепното чувство за хумор на поляците. Отразено в кривото огледало на най-големите художници-карикатуристи, полското членство е представено по закачлив начин, а поставените въпроси и проблеми са универсални.
Третото предложение в съпътстващата програма на анимационния фест във Варна е българско. Авторът на сторибордове, концепт арт и 2 D анимация Константин Витков – Титис, ще покаже своята визия за BG-комикс културата с проект, който ще съпътства програмата на анимационния фест. Платната на Титис могат да бъдат видяни пред Фестивален и конгресен център-Варна от 10-ти до 15-ти септември.

За музиката и анимацията

Музиката също ще бъде част от 8-мия Световен фестивал на анимационния филм във Варна. Организаторите дори са й отредили специално място. За „щастливия брак” между музиката и анимацията е лекцията на Пиер Азуелос, създателят на “Baillargues Animation Festival”. Френският продуцент е подготвил много и интересни примери.
„Какво е киното без музика? Един от най-интересните аспекти в създаването на един филм, освен сценария, операторското майсторство, режисурата, актьорската игра, действието, реквизитът и костюмите, разбира се е музиката и креативността на композиторите”, разказва Пиер Азуелос.
Важната роля на музиката в киното е добре известна. Много често действието на един филм може и да не ни впечатли особено, но ако музиката в него е на точното си място, ако е добре направена и ни завладее, емоцията от ритмите може да остане задълго. В анимационното кино и особено при кратките анимационни филми, където диалогът е рядкост, а границите на реализма често се надхвърлят, музиката има много специално място. Рядко тя е само украшение. По-скоро е ключов елемент от филма. В лекцията на Пиер Азуелос ще видим примери от американската „скачаща топка” до днешните клипове и ще преминем от класическата музика, през нейните понякога пародийни заемки до „рисуваната музика” и „оперните филми”. Французинът е подготвил много известни и по-малко известни филмови откъси. Сред тях са анимацията от далечната 1932-ра „Бурни морета”, на режисьора Юб Айуъркс, „Петя и вълкът” на Сузи Темпълтън, „Крадливата сврака” на Емануеле Лудзанти, „Очи черние” на Анри Кулев и още много други. Лекцията „Музика и анимация” е на 13 септември (четвъртък), от 14 часа в Зала 2 на Фестивален и конгресен център – Варна. Входът е свободен.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

Празник на празниците, Тържеството на тържествата, победата на Живота над Смъртта!
Христос воскресе из мертвых,

смертию смерть поправ,

и сущым во гробех

живот даровав!

Празник на празниците, Тържеството на тържествата, победата на Живота над Смъртта!

Празник на […]

 

Тази година Велика събота се пада на 19 април, а това е денят, в който възпоменаваме погребението на Исус Христос, извършено […]

 

На Велики петък християните съпреживяват страданията на Исус Христос.

Велики петък или Разпети петък е най-тъжният и най-тежкият ден за Божия син […]

 
 

към началото