Започва предпоследният политически сезон преди парламентарните избори през 2013 г. Вероятно той няма да е най-горещият, но ще е най-важният, защото позициите, които ще заемат основните политически сили през това време, ще са определящи.
Ще запази ли ГЕРБ водещата си роля? БСП ще догони ли управляващите, или разликата помежду им ще се увеличава? Какви са шансовете на новата партия на Меглена Кунева? Кои партии ще прескочат четирипроцентната бариера и ще влязат в следващия парламент? На тези въпроси отговарят социолози и политолози.
Юрий Асланов:
Не чакайте нов Бойко Борисов
Три са възможните политически сценарии за предстоящия сезон.
Първият, който е най-вероятен, е да продължи плавният отлив на доверие към управляващата партия. Така в края на сезона двете основни политически сили ГЕРБ и БСП биха могли да се доближат по доверие. Вторият, по-малко вероятен сценарий е ГЕРБ да запази предимството си и БСП да се задържи на сегашните нива. Най-слабо възможен е третият сценарий, при който ГЕРБ възстановява загубата на доверие и взема още по-голяма преднина.
Новият играч Меглена Кунева като че ли загуби темпо. Чудото няма да се състои. Подкрепата, която получава, засега осигурява влизане в парламента, но няма да се позиционира като балансьор и да измести от тази роля ДПС.
Десните не бързам да ги погреба, защото десният избирател не е изчезнал. Проблемът е, че е объркан от случилото се в лидерските среди. Но ако СДС и ДСБ останат разединени, нямат шанс да влязат в следващия парламент. Подобна е ситуацията и при националистическите партии.
Не очаквам появата на нова партия през интернет. Човекът от социалните мрежи е мързелив. Най-драматичният пример е отпреди ден, когато на организиран през социалните мрежи протест пред централата на БСП се явиха 2-3-ма души. Но можем да бъдем изненадани от нова формация, тъй като нагласи за това има. Нов цар, нов Бойко Борисов, нов месия не се очертава… Ще има протестен вот. За да го разпилее, ГЕРБ стимулира производството на малки политически субекти като Марешки.
Димитър Аврамов:
Последната година е най-слаба
Последната година от мандата винаги е най-тежка и обикновено е най-слаба за управляващите.
Предстои сериозна законодателна работа в парламента. Но поради изключително ниското качество на законотворчество на мнозинството съм песимист, че ПГ на ГЕРБ ще се справи.
Възможно е да бъде запазена финансовата стабилност и ГЕРБ да довърши част от планираните инфраструктурни проекти. Но не очаквам да започнат нови, стратегически полезни за България действия. Ако три години не си успял, едва ли това ще се случи в края на мандата.
ГЕРБ се превърна в нормална партия и не е в толкова лоша ситуация преди следващите избори. Това, което пречи да има нов фаворит за спечелване на изборите, не е толкова доброто управление, колкото липсата на ясна заявка за промяна. В БСП преминаха към махленски разговори на тема какво е нашата партия.
Скептичен съм към партията на Меглена Кунева.
От днешна гледна точка стара десница няма. Има малка партия ДСБ, далеч под 4-те процента, и едно объркано, самоубиващо се и нищо неправещо СДС. Евентуално ново обединение между СДС и ДСБ също не е изход, защото 1+1 не прави 4%.
Десет месеца преди изборите, на базата на данни на социолозите, на които аз вярвам, в следващия парламент ще има 4 или 5 политически формации – ГЕРБ, БСП, ДПС, новата партия на г-жа Кунева и още една добре организирана дясна формация или нещо, което се ражда около останките на “Атака”.
Васил Тончев:
БСП може да има друг лидер
Основните политически играчи ще са ГЕРБ и БСП. Интересен е начинът, по който двете партии ще развият своята аргументация десет месеца преди вота. Неминуемо ще е сравнението между мандата на едните и на другите. Парадоксално е, че по време на управлението на социална партия, за каквато претендира БСП, основно се развиваше частният сектор, тогава се построи една нова България. Докато ГЕРБ в голяма степен засили държавността и въведе ред и дисциплина във всяко отношение.
Интересно е кой ще убеди избирателите. Бойко Борисов веднъж успя преди президентските и местните избори. Миналото лято разликата между ГЕРБ и БСП беше достигнала 5%, но преди изборите есента нарасна на 12%. Хората му повярваха, че е ефективен.
В момента има отлив в подкрепата за ГЕРБ. Интересно е в каква посока се развива той. Дали ще е наказателен вот, разочарование от управляващите или ще се прелее вдясно, примерно към “Движение България на гражданите” (ДБГ). Меглена Кунева е възможният вариант да се задържи управлението вдясно в коалиция с ГЕРБ.
Много важно е дали Сергей Станишев ще остане на председателското място на ПЕС. Това ще доведе до размествания в левицата. БСП ще издигне нов лидер и ще има нов кандидат за премиер. Това означава, че ще има ново младо лице, което може би ще бъде подкрепено и от Георги Първанов. В следващия парламент биха влезли 5 партии – ГЕРБ, БСП, ДПС, ДБГ и формация около “Атака” или около старата десница.
Антоний Гълъбов:
Протестният вот няма да решаващ
Новият сезон ще увеличи дистанцията между дневния ред на политиците и гражданите. За партиите в опозиция това ще бъде период на обиколки преди старта на предизборната кампания. За управляващите предстои период на нестабилност, която няма да доведе до загуба на равновесие. За гражданите следващите месеци носят риск от ограничаване на доходи, увеличаване на несигурността за работното място, разширяване на сивата икономика, ограничаване на потреблението и загуба на перспектива за развитие.
Политическите партии ще се борят за общественото внимание чрез критика на управлението. Протестният потенциал е висок, но няма да доведе до радикална политическа промяна. Партиите ще се опитат да го мобилизират чрез популизъм или патриотарски призиви. В това отношение БСП и “Атака” ще се изправят пред сериозна конкуренция от страна на нови играчи на полето на популизма.
На фона на популистката пропаганда критиката за качеството на управлението може да потъне в общата какофония. Радикализирането на разнопосочните критики срещу управлението на ГЕРБ всъщност ще помогне на правителството. Колкото по-крайна е критиката, толкова повече ГЕРБ ще могат да разчитат и на вторичната подкрепа на онези, които до такава степен не вярват на партиите, че са готови да подкрепят всеки, срещу когото се обявяват останалите. Предстои ни политически сезон, в който дневният ред на политиците и гражданите ще бъде драматично несъпоставим.
Споделете текущата публикация: