На сесията на Общинския съвет, предвидена за 19 септември, трябва да бъдат утвърдени трите зони за развитие на Варна – с потенциал за икономическо развитие, с висока обществена значимост и със социален характер. Това уточни ръководителят на проекта доц. Стелиян Димитров. Той посочи Западна промишлена зона като най-важна развитието на бизнеса. Експертите виждат в нея потенциал за концентрация на икономически дейности, инвестиционни интереси и свободни терени.
Предложението за зона с висока обществена значимост се фокусира върху историческия градски център, но и с излаз на море до 10 място на пристанището. Тук попада и част от острова, за която специалистите виждат възможност да придобие смесени функции. Има предложения територията на Морската градина също да попадне в тази зона, но смятаме, че в голяма степен тя би могла да се поддържа и със средства на общината, обясни доц. Стелиян Димитров. Той припомни, че приоритет на интегрирания план трябва да бъдат проекти, за чиято реализация не биха могли да се отпуснат средства от местната хазна. Обществено значими функции обаче ще бъдат заложени на територията на „Максуда“. Това не означава непременно, че нейните жители ще бъдат изселени, но Общият устройствен план отрежда тази част от Варна за смесени многофункционални дейности, изтъкна доц. Димитров. От тук тръгва и бул. „Варна“, който е предопределен да реши комуникационните проблеми на града, уточни още той. Според ръководителя на проектантския екип няма пречки за изграждането на трасето да се търси еврофинансиране.
Като социална зона се обособяват кварталите „Младост“ и „Владиславово“. Това ще им позволи да се благоустроят, а сградният им фонд да се обнови. На въпросите на граждани защо новите селищни образувания са изключени от трите зони, главният архитект Петър Йорданов обясни, че ОУП им залага занижени показатели, така че няма да има преоплътняване на териториите им. Инвестициите там изискват отчуждавания, за което не могат да се влагат евросредства. Освен това, изборът на трите зони се базира на условието, колкото се може повече хора да се възползват от бъдещите проекти, уточни още арх. Йорданов. Той обаче се ангажира някои от 35-те селищни образувания да бъдат предложени на вниманието на общинските съветници.
Споделете текущата публикация:
септември 4th, 2012 at 16:34
Ако се заложи на инфраструктурата на т.н.“селищни образувания“ ще се даде възможност за разрастване на града без мостове и др.скъпо струващи съоръжения,или поне без изостряне на необходимостта от тях.
септември 5th, 2012 at 13:17
Главния архитект на Варна отново е неподготвен. Нищо ново. Екипът му се занимава с несвойствени задачи от които могат да се облагодетелстват само приближени. Гражданите обаче чакат по една година за разрешения или са привиквани на нескончаеми разговори за да бъдат или рекетирани или лъгани.