Как ще изглежда Варна през 2020 г. ще обсъждат представители на местната власт, експерти, архитекти, инженери и граждани в понеделник. Ключовите проекти, които трябва да променят облика на града и да го превърнат в истинска столица на родното Черноморие, трябва да залегнат в интегрирания план за градско възстановяване и развитие. Документът е условие за кандидатстване за инфраструктурни проекти за следващия програмен период 2014-2020 г. Проектите и инвестиционни намерения, които ще се прилагат в предварително определени зони. Тези зони ще бъдат три типа – с преобладаващ социален характер, с потенциал за икономическо развитие и с публични функции и висока обществена значимост.
Интегрираният план се разработва на няколко етапа. Първо бе направен анализ на съществуващото положение на целия град. Във втория етап се дефинира стратегията за развитието на града до 2020 г. и се определят трите зони за въздействие, като крайният срок за това е 23 септември. В третия етап се разработва методиката за управление реализацията на плана, изготвят се подробни устройствени планове и подробни задания за възлагане на инвестиционно проектиране.
Изходът от битката между общините за няколко стотин милиона евро по оперативната програма „Регионално развитие“ след 2014 г. ще определи вероятно и номинацията за българска Европейска столица на културата. Община Пловдив вече е готова с проекти за над 500 млн. лева, с чиято реализация ще влезе в битката за престижния избор.
За разработването на плана и подготовката за реализацията му в годините между 2014-а и 20120-а, кметската администрация ще получи близо 1 млн. лева европейски средства по Оперативна програма „Регионално развитие”. Личният принос на общината е в размер на 5% от цялата сума.
Първото обществено обсъждане на интегрирания план започва в 15 ч. на 3 септември в зала „Пленарна” в сградата на Община Варна.
Споделете текущата публикация: