твоята гледна точка
Пада ДДС-то върху дарителските сметки
Автор Vnews, добавено на 01.09.2012 година, в категории: Снимка на деня, Коментари (0)

На дарителските СМС-и и телефонни обаждания няма да се начислява ДДС. Това се казва в указание на финансовото министерство, изпратено до мобилните оператори, съобщава Дарик. Единственото, което потребителят ще заплаща, е предоставената услуга от оператора, но цялата сума, която той дарява, ще отива към лицето или организацията, за която е предназначена.

Ако искаме да направим дарение чрез СМС или телефонно обаждане на стойност 1 лев, цялата сума от него ще отива при физическото или юридическото лице, към което е насочено, категорични са от финансовото министерство. Оттам уточняват, че съгласно чл. 2 от ЗДДС обект на облагане с данък върху добавената стойност са възмездните облагаеми доставки на стоки или услуги. Безвъзмездните доставки (даренията на стоки или услуги) са извън обхвата на закона, се посочва още в него.

Обект на облагане ще бъде цената на СМС или телефонно обаждане, както е по сключения с оператора ни договор. Например, ако в него пише, че един СМС струва 12 стотинки с ДДС и направим дарение на стойност от 1 лев, целият лев ще отиде за дарение, а нас ще ни таксуват 12 стотинки, както е по договор.

Остава обаче облагането на доставката на определена услуга, която операторът предоставя на организацията, събираща даренията.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

Съединените щати официално вдигнаха завесата над свръхсекретния меморандум за разбирателство с Иран, след като бяха подложени на унищожителни критики заради укриването на текста от обществеността. Документът, озаглавен официално „Меморандум за разбирателство […]

 

Наетите по трудово или служебно правоотношение в администрацията на изпълнителната власт към края на март 2026 г. са 98 600. От […]

 

Националните външни оценявания за учениците от VII и X клас започват днес, 17 юни, с изпитите по български език и литература.

През […]

 
 

към началото