твоята гледна точка
5 години търсят нефт и газ в Черно море, инвестират 1 милиард евро
Автор Vnews, добавено на 30.08.2012 година, в категории: Бизнес, Коментари (0)

„Правим огромна крачка за истинската енергийна диверсификация на България“, заяви премиерът Бойко Борисов, който присъства на подписването на договора с „Тотал Е&П България“ Б.В. за търсене и проучване на нефт и газ в „Блок 1-21 Хан Аспарух“.

Дейностите ще продължат пет години. Ще бъдат извършени два сондажа на 5000 и 6000 метра дълбочина.

„Инвестицията е около 1 милиард евро и е много специфична – дълбоки сондажи в морето. Затова подобен консорциум от най-големите фирми във Франция, Австрия, Испания в тази сфера, в консорциум могат да го направят, а не всяка една поотделно“, посочи Борисов.

„Днес ние започваме да ковем българската енергийна независимост. Това са инвестиции в България“, каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев след подписването на договора.

„С подписването на днешния договор държавата ще получи бонус в размер на 40 милиона евро“, заяви министър Добрев.

Той изрази съжаление, че това не е станало преди пет години, защото днес би подписвал договор за концесия за добив на нефт и газ, с 30-40% по-евтин и с концесионни възнаграждения за държавата.

Сондажите ще се правят на около 100 километра от брега. Това е много важно за нас, защото един такъв сондаж струва 300 милиона евро. Два сондажа са наистина голям ангажимент от страна на „Тотал“. Не само сондажите надхвърлят многократно минималните изисквания. Територията на блока е над 14 400 кв. километра, каза министърът.

Офертата на „Тотал“ е няколко пъти по-добра във всеки един от своите параметри в сравнение с останалите оферти, смята Добрев.

„С подписването на днешния договор държавата ще получи бонус в размер на 40 милиона евро“, заяви министър Добрев.

Той изрази съжаление, че това не е станало преди пет години, защото днес би подписвал договор за концесия за добив на нефт и газ, с 30-40% по-евтин и с концесионни възнаграждения за държавата.

Анализ на геоложките данни в блока ще се извършва през първата година. През втората и третата година се прави сеизмичен анализ и на края на третата, четвъртата, петата година се правят проучвателните сондажи, обясни министърът на икономиката, енергетиката и туризма.

Той напомни, че само на 15 км разстояние на румънска територия са открити между 40-80 милиарда куб. метра газ. Очакванията са потенциалът на българския блок да е не по-малък. Тези количества биха задоволили българските потребности за газ за 20-30 години. За съжаление ние сме закъснели с години, но по-важното е, че това се случва и не го правим за това правителство. Реален добив ще може да започне на шестата година от днешна дата“, заяви министърът.

Патрик Плуен, представител на „Тотал Е&П България“ Б.В. заяви, че е огромна чест фирмата да получи лиценз за проучване на блока.

„Това е едно разрешително, което е изпълнено с предизвикателства“, посочи той и увери, че фирмата ще се погрижи за опазването на околната среда.

Плуен изрази надежда да бъде открит нефт и газ в полза на енергийния баланс на страната.

„Чувстваме се добре дошли в България, защото работим в Европейския съюз с цел да подобрим ресурсната обезпеченост с нефт и газ. Необходимо е да се прилагат най-добрите технологии, ще сформираме най-добрите екипи“, каза той и отбеляза, че блокът носи името на Хан Аспарух – създател на първата българска империя.

„Основното чувство е за дълг към България и да свършим работата по най-добрия начин“, заявиха представители на дружествата в консорциума.

„Блок 1-21 Хан Аспарух“ се намира в континенталния шелф и изключителната икономическа зона на България в Черно море.

Решението за откриване на процедурата за издаване на разрешение за търсене и проучване на нефт и газ беше взето от правителството през октомври 2011г.

През юли тази година кабинетът одобри издаването на разрешение на френската фирма, спечелила конкурса.

Всичките търсещо-проучвателни работи в площ „Блок 1-21 Хан Аспарух“ са за сметка и риск на „Тотал Е&П България“ Б.В.

След подписването на договора днес министър Добрев обясни, че във фазата на проучване има плащане на площ, регламентирано в законодателството.

По време на концесията, когато се стигне до концесия след пет години, концесионните плащания са между 2% и 30% от стойността на добитите количества.

Процентът се определя на базата на това колко продуктивни са сондажите, но очакванията са, че при продуктивни сондажи концесионното възнаграждение за държавата след проучвателната фаза, ще бъдат близо до 30 %, каза Добрев.

След днешната среща министър-председателят Бойко Борисов отбеляза, че тази седмица са подписани договорите с компанията „Уестингхаус“ за предпроектно проучване на седми блок на АЕЦ „Козлодуй“ и протоколи с „Газпром“, един от които е за отстъпката в цената на природния газ от Русия от 1 април до края на годината с около 11 %.

„Това е една добра прелюдия към петък, когато очакваме президента Барозу, за да открием едни от най-добрите инфраструктурни обекти, в голяма част финансирани от ЕС“, заяви премиерът, имайки предвид пускането в експлоатация на втория лъч на метрото.

В следващите 10 работни дни 40-те милиона евро бонус ще влязат в държавния бюджет, съобщи Борисов.

Той напомнина ОМV да спазят обещанието си и да построят бензиностанции по протежението на новите магистрали.

Премиерът благодари и за свършеното от транспортния министър Ивайло Московски, който по-рано подписа договори с изпълнители на дейности по проекта за електронна идентификация.
Делян Добрев: Имаме три договора за доставка на газ от Русия с конкретни цифри

„Най-малкото, което трябва да постигне отстъпката в цената на природния газ от Русия, е да не се увеличи цената нито на газа, нито на парното от следващото тримесечие“, коментира още пред журналисти министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.

Той смята, че това не трябва да се случва независимо от скока в цените на горивата и скъпия долар.

„Имаме три договора за доставка на газ от Русия и в трите са записани конкретни числа. В различните договори отстъпката е различна, но средно тази отстъпка, калкулирана през количествата, прави 11,1 %“, посочи министърът.

Министърът каза, че в процеса на преговори по новия газов договор, не би искал да дава подробности около позицията, която защитаваме пред „Газпром“. Той трябва да бъде подписан до средата на ноември.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

И днес значително ще се понижат температурите, в рамките на около 3-4 градуса специално за София. Максималната температура ще бъде около 19 градуса. Отново ще превали.

Това каза синоптикът Петър Янков. По думите […]

 

Днес ще преобладава слънчево време. Около и след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места в западната […]

 

Кметът Благомир Коцев и заместник-кметът по въпросите на архитектурата и градоустройството Пламен Китипов се срещнаха в Община Варна с ръководството и […]

 
 

към началото