Германският канцлер Ангела Меркел настоява за нов договор за Eвропейския съюз, но среща слаб интерес към идеята от страна на европейските й партньори, предаде Франс прес, позовавайки се на списание „Шпигел“.
„Федералното правителство ще иска допълнителна европейска интеграция“, твърди изданието, според което Меркел е препоръчала да се свика среща на държавните и правителствените ръководители, за да се постави нова законова основа за ЕС.
„Шпигел“ пише, че съветникът на Меркел по европейските въпроси е провел разговори в Брюксел и датата за срещата се очаква да бъде определена на Европейския съвет през декември.
Според изданието едно от предложенията на Берлин засяга ролята на Съда на ЕС, който „може например да получи правото да наблюдава бюджетите на държавите членки и да наказва тези, които превишават дефицита“.
Предложението обаче не събуди ентусиазъм сред държавите членки,
посочва „Шпигел“, като отбелязва, че „по време на неформални разговори на 10 външни министри, по-голямата част са отхвърлили идеята за подобна среща, предложена от германския им колега Гидо Вестервеле“.
През последните няколко месеца Меркел многократно настоява за необходимостта от „повече Европа“, за да се посрещнат предизвикателствата, свързани с кризата в еврозоната.
„Има стъпки към интеграция, които ще изискват промени в договора (на ЕС)… Не трябва да има табута“, подчерта тя през май.
Междувременно стана ясно, че германски политици са разединени по въпроса дали Гърция трябва да напусне еврозоната.
Ден след срещата на премиера Андонис Самарас с германския канцлер Ангела Меркел, финансовият министър Волфганг Шойбле поиска да не се дава повече време на Гърция.
Време означава и повече пари и много скоро нов спасителен пакет, каза Шойбле.
Генералният секретар на германския Християнсоциален съюз Александър Добринт в интервю за в. „Билд“ изказва убеденост, че не може да бъде избегнато излизането на Гърция от еврозоната, като прогнозира, че през 2013 г. Гърция
ще се оттегли от валутния съюз
и отново предлага излизането на страната да бъде съпътствано с „план Маршал“ за подпомагане на нейната икономика.
За разлика от него генералният секретар на германските либерали Патрик Деринг пак пред в. „Билд“ настоява за спазване на договореностите. Лицемерничи този, който смята, че евентуално излизане на Гърция ще донесе повече ползи, изтъква той.
Споделете текущата публикация: