Перник превърна земетресението, което разтресе града с магнитуд 5,8 по скалата на Рихтер на 22 май, в успешен бизнес. Кръчмарите в миньорския район са се възползвали от масовата психоза на хората, за да ги привлекат в заведенията си. Така в центъра на града се е появила кръчма с името „Епицентър”. Откритият бар е сравнително добре посещаван, показа проверка на „Монитор”. Музиката там е предимно с по-модерно звучене, което не се натрапва много. Посетителите изобщо не се притесняват от името на заведението и твърдят, че било „много яко”. Точно срещу него обаче се намира попфолк дискотека, която събира като мухи на мед всички по-млади
перничани. Малко след 11 часа почти целият площад пред нея е озвучен от хитовете на Цеца, Весна Змиянац, както и на родни попфолк диви. Под звуците на кръшните ритми перничаните се тълпят на рояци пред входа й, за да влязат.
„Земетресението си е земетресение. То отмина и ние трябва да се забавляваме”, отговарят любителите на немските марки автомобили на въпроса дали все още са в депресия от труса.
Няма депресия, има слаба водка смеят се пък други, разксазва новата мода Монитор.
За доброто им настроение допринася и диджеят в дискотеката, който също нажежава тълпата със сеизмологични мотиви.
„Само тази вечер, само тук и сега ще ви разтърсим с хитове от 10 по скалата на Рихтер. Перник не го е страх от земетресение, то се страхува от Перник “, заканва се дисководещият, след което зазвучава сръбската „тупалка” с песента „Сто живота”.
Настроението на тълпата веднага ескалира, а ръцете на танцуващите се вдигат високо във въздуха. В заведението започват да се чуват мощни викове, придружени с пронизително свиркане с уста. Сервитьорките пък едва смогват на честите поръчки на нови бутилки с алкохол, които се изпиват за минути. Поведението на младежите по нищо не напомня за страха отпреди три месеца, когато повечето перничани се изнесоха в колите си и дни наред се страхуваха да се приберат.
Към 3 часа става нещо страшно
Всички са пияни и често се стига и до сбивания”, разказва един от охранителите в дискотеката. Той обяснява, че профилактично трябвало да ступват по-буйните клиенти, за да може останалите да имат респект и да не се стига до по-тежки батални сцени.
„Малко след земетресението нямаше жив човек. Всички бяха уплашени и предпочитаха да си седят по домовете. За две-три седмици нямаше никакъв оборот. След това обаче нещата потръгнаха”, разказва здравият мъжага, който използва часовете преди полунощ, за да изпуши няколко цигари, преди тълпите от порядъчно подпийнали младежи да са се насочили към дискотеката.
Споделете текущата публикация: