Доктори плашат бременни с усложнения, за да поискат да им направят секцио и така да получат хонорар за операцията. Това съобщиха от Асоциацията на българските акушер-гинеколози вчера. Между 1300-1500 лева е таксата за раждане с цезарово сечение.
Такива са 2-3 процента от всички случаи у нас, уточни председателят на асоциацията д-р Любомир Дамянов.
Секциото съвсем не е безобидно, то носи всички рискове от операция, каквото по същество е то, подчертава д-р Дамянов и припомни, че при него са възможни инфекции и страствания.
Около 25 на сто от жените у нас раждат чрез цезаровото сечение по желание. Световната здравна организация препоръчва този процент да не надвишава 15, уточнява Монитор.
Бременните у нас го предпочитат, защото ги е страх от болката. По десетстепенната скала родилните болки са най-силни.
Детето да се роди в определена зодия или да съвпадне с рождения ден на някоя звезда е другата причина, поради която бъдещите майки си плащат за тази услуга.
Преди Коледа, Нова година и Великден са най-много родените със секцио, обяснява д-р Дамянов и подчертава, че лекарите навивали жените да направят операцията, за да не им развалят трапезата на празника със стоене в болницата, докато раждат по естествен начин. Изваждането на бебето оперативно трае най-много един час, естественото раждане понякога продължава и до 10 часа.
Специалстите смятат, че такса от порядъка на 5000 лв. за раждане със секцио би могла да мотивира българките да размислят преди да изберат начина, по който да дадат живот.
От Асоциацията на българските акушер-гинеколози настояват задължително преди цезарово сечение по желание да се разясняват на жените опасностите и да им се иска информирано съгласие. Това означава, че пациентката трябва да се разпише върху специална декларация, в която се казва, че знае за рисковете, които крие операцията.
От асоциацията на акушер-гинеколозите в България вчера критикуваха остро изказване на Пловдивския митрополит Николай срещу сурогатното майчинство, за което в момента се подготвя закон
Брутално е да се каже, че дете, родено от сурогатна майка, е продукт, категоричен бе д-р Дамянов. Според него да се говори така е грубо и не е човешко. А ние, както казват поповете, сме човеци, трябва да говорим на човешки език, каза още лекарят. Той подчерта, че в демократичните държави такава форма на износване на бебето съществува, докато всяка забрана води до корупция и престъпления. В подкрепа на думите си той посочи ражданията и продажбите на бебета от български гражданки в Гърция.
Споделете текущата публикация: