Съдът ще решава дали последният конгрес на БСП е бил свикан в разрез с устава и дали е легитимно ръководството на партията. Висшият форум на столетницата бе оспорен пред Темида от редовия червен активист Борис Грънчаров заради нарушение на устава. Мненията на юристите за това дали съдебният иск е основателен, обаче се разминават. Грънчаров оспорва легитимността на 48-ия конгрес на формацията, който бе свикан 6 месеца предсрочно през май т.г. вместо през октомври, без да се прекрати мандатът на предишния, както е по устав. Лидерът на БСП Сергей Станишев коментира преди дни, че зад иска стоят вътрешнопартийни интереси, намеквайки за опонента си Георги Първанов.
„Конгресът е върховен орган на партията, който се избира с мандат от четири години. Мандатът може да бъде съкратен с решение на Конгреса, за което е необходимо мнозинство от 2/3 от делегатите“. Това е текстът от устава, на който се позовава Грънчаров. Процедурата очевидно е нарушена, но въпросът е дали съдът ще го вземе предвид, обясниха юристи.
Според червения правист Михаил Миков щом съдът е регистрирал новото ръководство, избрано от конгреса, значи всичко е законно и няма установено нарушение на устава, тъй като преди регистрацията съдът проверява всички документи. „Вписването е безспорно производство, съдът не разследва“, опонира му задочно юристката Татяна Дончева от БСП. Тя обори и другия защитен аргумент на „Позитано“ 20 – че Грънчаров не е бил делегат на конгреса, няма правен интерес и затова съдът не би трябвало да уважи иска му. Според Дончева правен интерес има всеки член на БСП, тъй като е косвено представен на конгреса чрез делегатите, за които е гласувал. Юристката на БСП Аглика Виденова, която е подготвила възражението до съда, обаче обясни, че правен интерес Грънчаров би имал, ако са нарушени някакви негови права, като например да е бил кандидат за ръководен орган, а случаят не е такъв. По думите й мандатът на предишния конгрес не е съкратен, тъй като никъде в устава не се казва, че той трябва да бъде изпълнен до последния ден на четвъртата година.
Ако съдът установи нарушение на устава, ще заличи регистрацията на новото ръководство на партията. Оттук следва, че всички негови решения ще са нелегитимни и ще трябва да започне нова процедура по свикване на конгрес. Междувременно „Сега“ научи, че от ръководството са опитвали да оказват натиск върху Грънчаров да оттегли иска си.
Споделете текущата публикация: