Марсоходът на НАСА „Кюриосити“, който кацна на Марс на 6 август, вече е повреден. При тестове на системите му специалистите от командния център са установили непоправима щета в един от сензорите за вятър на роботизираната метеорологична станция Rems на марсохода. Това означава, че адекватни данни за марсианските ветрове вероятно няма да бъдат получени по време на мисията. За щастие обаче тези данни не са от ключово значение за останалите изследвания и Любопиткото ще продължи работа.
Проблемът бил открит по време на цялостните тестове на апарата, преди официално да започне изследването на Марс. Проверките целят да проверят дали всички системи на „Кюриосити“ са в изправност и работят добре след приземяването. Точно тогава било открито и че данните от сензорите за вятър са неясни. Учените предполагат, че по време на приземяването камъни и прах са се вдигнали от марсианската повърхност и са наранили устройствата. От НАСА обясняват, че е пострадал само един от двата сензора за вятър, но само с един сензор не могат да се получат точни и адекватни данни за скоростта и посоката на вятъра. Учените определиха инцидента като „малко разочарование“ на фона на досегашния успех на мисията.
Всичко друго по „Кюриосити“ обаче изглежда в изправност. Останалите сензори от метеорологичната станция работят на пълни обороти и предават, че максималните температури на Марс през деня са около -2 градуса по Целзий, а нощем падат до -75 градуса. В момента се извършват и последните проби по системите за движение на марсохода. Учените вече успешно активираха роботизираната ръка, към която е монтирана и сонда за копаене и вземане на проби от марсианската почва и скали. Сега от командния център планират да направят малка маневра, за да проверят дали Любопиткото е готов да започне изкачването и изследването на марсианските планини. Те ще му наредят да се придвижи няколко метра напред, след това да направи няколко завоя и да се върне в изходната си позиция. Ако и това мине успешно, „Кюриосити“ започва същинската си мисия.
Споделете текущата публикация: