Айфеловата кула е оценена на 434 млрд. евро. Това показва изследване на Търговската камара на Монца и Брианца. Италианската камара основава оценката си на данните на десет икономически, туристически и социално-културни критерии, пише френският ежедневник Le Figaro.
Всички най-големи културни и исторически обекти на Европа са оценени на 700 млрд. евро.
Цената на символа на Париж струва колкото една пета от брутния вътрешен продукт на страната и надхвърля 10 пъти годишните лихви по държавния дълг на Франция.
Всяка година кулата на Густаф Айфел посреща над 7 милиона туристи, от които 75 са чужденци. Това я прави най-посещаваният обект в света.
След Айфеловата кула се нарежда и най-скъпият италиански монумент – Колизеумът в Рим, който е оценен на 91 млрд. евро. От декември той ще бъде обновен благодарение на 25 милиона долара, осигурени от италианската обувна компания „Тодс”.
На 90 милиарда евро е оценена катедралата, символ на Барселона, „Саграда фамилия”, която все още не е завършена. Крепостта Лондонската кула, известна и като Кървавата кула, е оценена на 70,5 милиарда евро. Разположена на брега на Темза, сградата е била място за арести, екзекуции и мъчения.
Музеят „Прадо” в Мадрид, с една от най-пълните колекции на Стария континент, е оценен на 60 милиарда евро.
Каменният монумент Стоунхендж в Англия, привличащ над милион туристи всяка година, е оценен само за 10,5 милиарда евро. Интерпретациите за значението на монумента са много, но според последните археологически проучвания той е поне на 5000 години. Стоунхендж е част от списъка на световното наследство на ЮНЕСКО.
Споделете текущата публикация: