Възможността на общините да трупат значителни дългове ще бъде ограничена с новия Закон за публичните финанси. Това гласи законопроект, публикуван на сайта на Министерство на финансите.
Според предложената промяна годишният размер на плащанията по общинския дълг не трябва да надвишават 15% от средния размер на собствените приходи и общата изравнителна субсидия за последните 3 години. В сега действащото правило ограничението е поставено върху общата сума на собствените приходи и общата изравнителна субсидия по последния заверен годишен отчет за изпълнението на бюджета на общината. Миналата седмица стана ясно, че само към бизнеса местните власти са натрупали над 180 млн. лв. дълг.
Законопроектът е структуриран в шестнадесет глави, като централно място заемат фискалните правила, структурите на бюджетите, бюджетните и финансовите взаимоотношения с общия бюджет на ЕС и с други международни програми и договори.
За разлика от досегашната структура на държавния бюджет законопроектът предвижда да не се обособява частта републикански бюджет. Предвижда се прекратяване на използването на извънбюджетни фондове и сметки, което е важна стъпка в посока на засилване на фискалната консолидация.
Споделете текущата публикация: