Връзката между газопреносните системи на България и Румъния ще позволи да се диверсифицира доставката на природен газ и ще гарантира доставките за България при евентуално ново спиране на транзита през Украйна, както стана преди години. Това заяви премиерът Бойко Борисов, след като направи първа копка на интерконектора България-Румъния. „Вече не завиждам на румънците, че са открили голямо количество газ. В нашия район „Хан Аспарух“ в Черно море ще намерим не по-малко газ, а надявам се – и нефт. Убеден съм, че има, защото знам малко повече“, загадъчно заяви Борисов. Премиерът похвали енергийния министър Добрев, „че не е загубил толкова години да се мотае в изграждането на тези връзки“. И благодари на президента на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу за отделените безвъзмездно 8,929 млн. евро за изграждането на интерконектора.
Можем да се възползваме от излишъка на румънския добив на газ, заяви министърът на икономиката Делян Добрев. Строителите ще се опитат да скъсят с месец крайния срок – май 2013 г., когато по междусистемната връзка от Румъния трябва да потекат до 1,5 млрд. куб. м газ годишно. Количеството покрива половината консумация на България, уточни Добрев и заяви, че до края на годината ще бъде направена и първа копка на интерконекторната връзка с Гърция. В началото на 2013 г. ще се проектира и връзката със Сърбия, а се работи много активно и по интерконектора с Турция, обясни Добрев.
Общата стойност на газовата връзка с Румъния е 23,8 млн. евро. „Булгартрансгаз“ съфинансира строителството с 2,725 млн. евро. От 25 км газопровод 15,4 км са на наша територия, 7,5 км – на румънска, а 2,1 км – под р. Дунав. „Ще се използва специална технология на дигитално насочено хоризонтално сондиране, при което тръбите ще минат на 2-3 метра под дъното на реката и няма да засегнат корабоплаването“, обясни шефът на „Булгартрансгаз“ Кирил Темелков. в. Стандарт
Споделете текущата публикация: