Страните от Източна Европа, като България и Румъния, са изместили Латинска Америка и Азия като „ловни полета“ за жертви на трафика на хора, сочат данни на Европейската комисия, цитирани от белгийски медии. Заради бедността в тези страни жените лесно стават жертва на сексуална експлоатация в Западна Европа. Данните на ЕК говорят, че 120 хиляди жени и малолетни момичета от Централна и Източна Европа са изпращани всяка година към Западна Европа, където са принуждавани да проституират, съобщи „Прес ТВ“.
Според статистиката на Брюксел 1/3 от сексуално експлоатираните жени в 27-те страни от ЕС са гражданки на България и Румъния.
През юни Държавният департамент на САЩ даде и своята оценка за този проблем. България е източник и в по-малка степен транзитна страна и дестинация за трафик на жени и деца за сексуални цели. Освен това мъже, жени и деца извършват принудителен труд, гласи разделът за България в годишния доклад на Държавния департамент на САЩ за трафика на хора по света през 2011 г.
В България жени и деца стават жертви на трафик със сексуални цели вътре в страната, конкретно в курортните и граничните райони, както и в Холандия, Белгия, Франция, Австрия, Италия, Германия, САЩ, Чехия, Финландия, Гърция, Испания, Норвегия, Полша, Швейцария, Турция, Кипър, Македония и Южна Африка, се посочва в доклада.
Мъже, жени и деца от ромски произход са особено уязвими и са значителна част от потвърдените жертви на трафика с хора. Български мъже, жени и деца извършват принудителен труд в Гърция, Италия, Испания, Чехия, Швеция, Норвегия, Кипър и Ирак. Български деца са заставяни да просят по улиците и да извършват дребни кражби в България, Гърция, Италия и Великобритания, гласи докладът.
Правителството на България не прилага изцяло минималните стандарти за пресичане на трафика, но полага значителни усилия да го стори. През разглеждания период правителството на България изпрати в затвора значителен процент от виновните за трафик на хора, заключи Държавният департамент.
В понеделник специализираното звено към Министерския съвет за борба с трафика на хора отчете, че през 2011 г. жертва на трафик с цел сексуална или трудова експлоатация са станали 542 души. 119 души са осъдени за същия период за такива престъпления.
Споделете текущата публикация: