Шабла се оказа най-стабилната и финансово дисциплинирана община от всички 264 местни власти у нас. Управляваният от БСП град оглави класацията на Министерството на финансите (МФ), представена за първи път във вторник.
Подреждането трябва да покаже състоянието на местните финанси за първите 6 месеца на т. г. В първата петица са сравнително малки общини – Челопеч, Несебър, Панагюрище, Раднево. Повечето големи градове са извън челната десетка. На дъното е Земен, управляван от ГЕРБ, изпреварен от Ракитово (ГЕРБ) и Струмяни (коалиция).
Класацията е направена “по възможно най-обективните критерии” по думите на министъра на финансите Симеон Дянков. Те отчитат дела на собствените приходи в бюджета, доколко с тях може да се покриват разходите, какъв е процентът на заемите, дали общините харчат повече от това, което получават. Отчитат се и разходите за администрация, както и инвестициите.
Информацията се подава от общините. Министерството ще може да засече евентуални манипулации на данните едва в края на годината. Дотогава обаче би трябвало да е готов бюджетът за 2013 г., в който ще са предвидени финансови стимули за дисциплинираните общини. Те ще са за инфраструктурни проекти. Точният механизъм за бонусите тепърва ще се уточнява. Целта била да се обърне моделът от предишни правителства – да се помага на закъсали, но добре лобиращи общини. “Опашкарите” няма да се санкционират, но няма и да бъдат спасявани от правителството. Те трябвало да усвояват повече пари от еврофондовете, за да подобрят състоянието си.
Дянков обясни подреждането в челото с това, че тези общини са или с развит туризъм, или пък на територията им има големи добивни предприятия и находища на подземни богатства, за които се плащат концесионни такси. Те заслужили мястото си, тъй като са привлекли евросредства и това подобрило финансовото им управление.
Справка в официалната база данни показва, че първенецът Шабла има 4 проекта за общо 1,12 млн. лв., а най-големият за 688 760 лв. е временно спрян. “Опашкарят” Земен има 4 проекта за общо 998 821 лв.
От големите общини най-напред в класацията е Бургас – 6-о място. Русе и Стара Загора са 12-и и 13-и, Варна – 24-та, Пловдив – 29-и, а София – на 39-о място. Бургас, Стара Загора и Русе, в които кметовете са от ГЕРБ, бяха посочени от Дянков като примери за добро управление.
Като пример за лоша финансова дисциплина Дянков даде управляваните от опозицията Перник (66-о място), Кърджали (159) и Кюстендил (260) заради натрупани дългове. Според данните на МФ най-много забавени плащания към средата на т. г. има Перник – 13,3 млн. лв., следван от Кърджали (9,5 млн. лв.) и Видин (7,7 млн. лв.). Общо дълговете на общините са 179,2 млн. лв., или с 12,9 млн. лв. по-малко в сравнение с първите 6 месеца на м. г.
Правителството дължи на бизнеса 146 млн. лв. Около 80 млн. лв. от тях са на военното министерство и се дължат на ВМА. МВР дължи 23 млн. лв. Дянков каза, че на задлъжнелите ведомства няма да се отпускат допълнително пари.
Споделете текущата публикация: