твоята гледна точка
9 милиарда! Струваше ли си?
Автор Vnews, добавено на 14.08.2012 година, в категории: Спорт, Коментари (0)

„9 милиарда лири! Струваше ли си“, запита преди 20 дни английският в. „Таймс“. Това се случи в навечерието на откриването на олимпийските игри.

„С тази сума можеш да пратиш 6 мисии на НАСА на Марс. Да купиш всички замъци и имоти на кралица Елизабет II из Великобритания.“ Така пишеше в материала.
Днес никой в Англия не си задава този въпрос. Дори и общата сума на разходите да надхвърли планираните в бюджета 9,3 милиарда лири (11,8 милиарда евро), на британците не им пука.

„Няма как да сме пръснали пари на вятъра – обобщи лорд Себастиан Коу, шефът на организационния комитет. – Пари, дадени за олимпиада, не са похарчени напразно. Тези игри ще възпитат и вдъхновят поколения британци.“

„Поклонете се всички“, призова в. „Гардиън“ след церемонията по закриването. На нея огънят бе предаден на Рио де Жанейро, домакин на следващата олимпиада през 2016 г.
„Светът е единодушен – игрите бяха велики – пише в. „Сън“. – Абсолютно невероятни! Горди сме!“

В колонката си във в. „Телеграф“ лондонският кмет Борис Джонсън написа: „Всички скептици за олимпиадата бяха опровергани. Лондон показа страхотното си лице. Игрите не ни промениха, те доказаха това, в което отдавна не бива да имаме съмнение – ние сме хора, които умеят да правят нещата добре.“

А изданието прогнозира, че в следващите месеци и години в столицата ще има бум на бебета, кръстени с иначе неособено популярното в страната име Борис. Толкова популярен вече е градоначалникът.

Лондон е урок за бъдещи и предишни домакини на игрите. След тази олимпиада няма да останат „бели слонове“ – неизползваеми и фалиращи обекти и бази, построени само за едно събитие. 257 хиляди от общо 745 хиляди седалки из олимпийските зали и стадиони ще бъдат демонтирани и съоръженията ще станат достатъчно компактни, за да бъдат използвани за не толкова мащабни събития. От 34 обекта само 8 са постоянни, останалите бяха временно построени за олимпиадата. Разликата е, че Лондон взе мерки не само за зрелище на игрите, но и за наследството след тях.

Олимпийският стадион ще бъде с намален капацитет. Вероятно от 80 000 сега ще бъде редуциран само до 50 000, колкото изискват нуждите на „Уест Хем“ и „Тотнъм“ – двата клуба, опитващи се да спечелят право да играят на него във Висшата лига.

За сравнение – за олимпиадата преди 8 години Атина построи 36 изцяло нови обекта. Струваха 12 милиарда евро, повече от игрите в Лондон. Но замислената схема с отдаването им под наем след това, пропадна. Сега повечето са покрити с графити, фалирали и изоставени. Само за 2005 г. поддържането им от държавата е струвало около 100 милиона евро. Нерентабилно.

Същият проблем имаше и Пекин, където само 12 от 32-те арени за олимпиадата (2008-а) се използват и след игрите. Само Водният куб, арена на плувните битки в Пекин, е регистрирал загуби за 1 млн. евро за 2011 г. Просто е неизползваем, когато няма голямо глобално събитие като световно първенство.

Урокът на Лондон явно е добър. Домакинът на следващата олимпиада Рио де Жанейро планира да построи само 9 постоянни арени за игрите. Останалите ще са временни съоръжения. А Мадрид, кандидат за шоуто през 2020 г., чертае план с 6 постоянни арени.

Историята учи.

А Великобритания едва ли ще се пита пак „струваше ли си“.
Лондон каза чао с концерт

Церемонията на закриването на XXX олимпийски игри се превърна в концерт – изложение на най-доброто от историята на британската музика и шоубизнес. В стила на откриването организаторите заложиха на кадри от култови филми, световни хитове и много светлина и фойерверки.

„Спайс гърлс“ се събраха специално за шоуто, Джордж Майкъл се завърна след близо 2 години без изява на сцена, а върховете бяха участието на Брайън Мей, незабравими парчета на „Пинк Флойд“, „Дъ Ху“, „Куин“, „Меднес“, „Пет шоп бойс“, „Бийтълс“…
Близо 800 милиона по света са гледали церемонията, а във Великобритания телевизионната аудитория бе над 26 милиона.

Пет черни лондонски таксита нахлуха на стадиона, където се появяваха и изчезваха макети на символите на града – Тауър Бридж, Уестминстърското абатство, гарата Кингс Крос…

Кралят на футбола Пеле и вицепрезидентът на Бразилия Мишел Темер приеха символично щафетата от Лондон. Следващите игри са след 4 години в Рио де Жанейро.
Паметни фрази на олимпиадата

Ето няколко от паметните фрази, оцветили най-голямото спортно шоу.

„Тези игри бяха на щастието и славата.“

Жак Рох играе на думи с част от британския химн при речта си по време на закриването на игрите.
„Дойдох за това и го постигнах. Аз съм жива легенда!“
Юсеин Болт след третия си златен медал.
„Хората ме обичат, само вижте туитър.“
Пак Болт, след като прочел, че по време и след бягането му във финала на 200 м за него имало по 80 000 съобщения на минута в мрежата.
„Нямаше напрежение, нито тежка атмосфера. Трябва да дойдете да играете в моята родина. Тогава ще видите атмосфера! Там хвърлят тухли по терена.“
Ивано Балич, капитан на хандбалния отбор на Хърватия, след като тимът му губи драматичен и нервен полуфинал от Франция.
„Исках точно два златни медала – по един за момиченцата ми, които скоро ще се появят.“
Двукратният олимпийски шампион Мо Фара, чиято съпруга е бременна в 9-ия месец с близначки.
„Трудно ми е да намеря думи на английски колко е велико! Дори на шведски не ги намирам!“
Пиа Сундхаге, шведската треньорка на женския футболен отбор на САЩ след титлата на тима.
„Ще преборя всеки, който пристъпи на тепиха. Ако кралицата на Великобритания го направи, ще тръшна и нея!“
Олимпийският шампион от САЩ в борбата Джейсън Бъроуз преди финала.
„Видях табелката с номер 31 и наказание и си казах: Брат ми Алистър, какъв идиот! Направил е някоя глупост и са го наказали. Тогава погледнах към ръката си и видях, че номер 31 съм аз.“
Британецът Джонатан Броунли, който остана трети в триатлона, след като получи 15-секундно наказание. Брат му Алистър спечели златото.
„Надявам се този медал да вдъхнови децата в родината ми да оставят пистолетите и ножовете и да обуят маратонки.“
Ерик Барондо, спечелил за Гватемала първия в историята олимпийски медал – сребро на 20 км спортно ходене.
„Добър вечер, мистър Бонд.“
Историческата първа фраза на кралица Елизабет II в киното. Това каза при „дебюта“ си 86-годишната коронована особа в клипа по време на откриването на игрите.
„Мотото на игрите е: „Да вдъхновим едно поколение“. Е, понякога спортистите в олимпийското село го перифразират на „Да създадем едно поколение“…“
Кметът на Лондон Борис Джонсън се майтапи с новината, че презервативите в селото свършили.
„Много хора в родината ми се запалиха по гребането, след като аз участвах на олимпиадата. Чудесно, започваме с обучението веднага щом се прибера. Само една подробност – трябва да поръчаме и някоя и друга лодка…“
Пионерът в гребането на Нигер Хамаду Джибо се шегува с липсата на условия за спорта в родината.
Диджей Светкавицата взриви и дискотеката

С великия Юсеин Болт никога не е скучно. Светкавицата от Ямайка „подпали“ олимпиадата с невероятното си бягане и три златни медала. После взриви нощен Лондон с изява в един от най-лъскавите клубове. Болт не за първи път застава зад пулта на диджея. Друга негова страст е крикетът. И Болт не мисли да я изоставя – вече е в преговори с австралийския „Мелбърн старс“ за място в тима от местната лига наесен.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

Светли Вторник е вторият ден след Великден. За всички нас той е първият работен ден след плавниците. Въпреки това е добре да знаем какво можем и не можем да правим според […]

 

Папа Франциск е починал в 7:35 часа в понеделник в своя апартамент Каса Санта Марта, съобщиха официално от Ватикана.

Най-вероятната причина за […]

 

Православната традиция поставя началото на Светлата седмица с втория ден на Великден, а това е време, в което се прославят светите […]

 
 

към началото