Летните вируси могат да доведат до диабет тип 1, менингит и сериозно увреждане на сърцето. Това съобщи вчера председателят на Българското микробиологично дружество и зам.-председател на БАН академик Ангел Гълъбов.
„В 20 на сто от случаите те могат да засегнат бета-клетките на панкреаса, които произвеждат инсулин и да предизвикат т.нар. младежки инсулинозависим диабет”, поясни акад. Гълъбов. По думите му, макар и по-рядко ентеровирусите можели да причинят дори поражения на сърдечната мускулатура.
Летните вируси тази година са повече от миналата, като няма ясна причина за ръста на заболелите, отчитат още специалистите. По думите на акад. Гълъбов основната причина за развитието на ентеровирусна инфекция е лошата хигиена през топлите месеци.
Предават се чрез устата
Ентеровирусите са над 100 вида. „В 80% от случаите преносителите им нямат клинични прояви, но са източници на зараза”, обясни още акад. Гълъбов. По думите му в момента това са единствените инфекции, които циркулират у нас.
„При тези вируси изменчивостта е уникална. Поради разнообразието на частиците един и същи вирус може да причини различни клинични картини”, допълни микробиологът от БАН.
Летните вируси се развиват в тънките черва, като най-честите симптоми са обезводняване, повръщане, разстройство, болки в корема и температура. Понякога заболяването протича и с обрив. Инфекцията се характеризира с необичайно високата заразност.
„Ако някой в семейството е болен, може да се счита, че всички ще се заразят”, обяснява още акад. Гълъбов.
По думите му противовирусните препарати на българския пазар не са ефикасни срещу ентеровирусните инфекции. В момента се изработва специална терапия.
„Поради голямата изменчивост и разнообразна популация, много често се получава лекарствена устойчивост към наличните фармацевтични продукти”, обяснява микробиологът от БАН. Според него, за да не се стига до инфекции и усложнения, човек на първо място трябва да съблюдава добра лична хигиена и да е отговорен, както за собственото си здраве, така и за семейството си.
Другата добра мярка е да се внимава за качеството на храната, която се купува от топлите витрини на супермаркетите, както и за тази, която човек консумира по курортите. И не на последно място, да се избягват контактите със заразени хора.
Според специалистите след прекарването на ентеровирусна инфекция имунната система се повишава.
Споделете текущата публикация: