Археологът проф. Николай Овчаров е открил ново златно съкровище в Перперикон, но от съображения за сигурност пази подробности за находката в тайна, съобщи БГНЕС.
Според информацията по време на поредните разкопки в скалния град на траките са открити няколко златни монети. Археологическите дейности в Перперикон започнаха в началото на месец юли и продължават и до днес.
„Има причини да се смята, че в Перперикон открихме едно от най-големите средновековни съкровища, намерени някога в България“, заяви ръководителят на експедицията в древния град проф. Николай Овчаров.
Според теорията на Овчаров съкровището най-вероятно е било свързано с духовенството. Открито е в част на града, където са живели много духовници.
„Имаме преки данни за богатството на епископите. Става въпрос за монетно съкровище от близо 50 златни монети, а колко сребърни – никой не може да каже“, обяснява професорът.
„Вървим по дирите на едни полулегенди, полуистини – че на това място преди 20 години е открито едно голямо златно съкровище, продължи археологът. „За това съкровище аз знам доста отдавна, полицията също знае, това се случи през 90-те години, когато България беше разграден двор и всеки копаеше навсякъде.
На 35-40 см от повърхността попаднахме на концентрация на златни и сребърни монети. Не съм казал, че сме изчерпали съкровището напълно, работата ни продължава“, заяви археологът. Намерените монети са близо 50 грама, като средната тежест на перперата (византийска монета) е около 4 г.
Монетите, за които говорим, са между 14 и 16 карата, поясни професорът. Откритите шест сребърни монети са венециански, сечени са в края на XII в. и са запазени много добре.
„Голямата изненада беше, че съкровището е разпиляно на площ с близо 2 м диаметър. Все едно някой е пръснал монетите“, каза още Овчаров. Впоследствие се оказва, че съкровището се намира в помийна яма, поясни той.
„Там се копае изключително бавно, само на ръка, имаме обков от много красива икона… Може да се окаже съкровищница тази помийна яма“, продължи Овчаров.
Споделете текущата публикация: