твоята гледна точка
Властта призна пробив в националната сигурност
Автор Vnews, добавено на 27.07.2012 година, в категории: Властта, Коментари (0)

Правителството да актуализира националния антитерористичен план и да анализира защо се стигна до атаката на летището в Бургас на 18 юли – това е основното послание на близо петчасовото заседание на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) при президента.

На КСНС присъстваха премиерът, председателят на Народното събрание, вътрешният, външният, военният министър, председатели на парламентарни групи, ръководителите на специалните служби. Заседанието бе свикано от президента преди атентата срещу израелски туристи в Бургас, но логично акцентът му бе изместен върху трагичното събитие и състоянието на сигурността на България в контекста на новата ситуация. След заседанието пред медиите изявление направи държавния глава Росен Плевнелиев, който изчете становище с общи постановки на съвета във връзка с терористичния акт. Премиерът Бойко Борисов председателят на парламента Цецка Цачева и шефовете на парламентарни групи Красимир Велчев , Сергей Станишев (БСП) и Лютви Местан, също се изправиха пред камерите, но не взеха думата.

След края на почти 5-часовото заседание Борисов отказа въпросите с думите „Не, по тази тема – тероризъм – не“, а държавният глава посочи, че анализът, който предстои да бъде направен, ще даде цялата конкретика, която всички очакваме.

Премиерът не успя да издържи петчасовия маратон и по някое време напусна заседанието, но час по-късно се върна отново.

Президентът Плевнелиев: След атентата в Бургас имаме нова реалност и тежък проблем със сигурността

„Ние сме длъжни да дадем шанс на всички хора по цялата планета да си свършат работата“, заяви държавният глава, като подчерта, че разследването се води „много глобално в много държави и чрез много институции“. Той обясни, че по време на заседанието на КСНС е било обсъдено актуалното състояние на системата за национална сигурност в контекста на атентата в Бургас. По думите му след терористичния акт трябва да бъде направен нов анализ на динамиката на средата за сигурност. Държавният глава подчерта, че защитата на българските и чуждите граждани на територията на страната от терористични посегателства е първостепенен приоритет на службите за сигурност.

Плевнелиев каза още, че след задълбочен анализ е необходимо надграждане на концептуалния национален модел за противодействие на тероризма в съответствие с новите реалности. На основата на този анализ според президента трябва да се актуализира краткосрочната и дългосрочна държавна програма за осигуряване и гарантиране на необходимите организационни човешки и финансови ресурси и развитието на нужните организационни и системни способности за ефективно противодействие на тероризма.

Нов орган за борба с тероризма обмисля да създаде властта. Националният ситуационен център ще бъде помощно звено на Съвета по сигурността към Министерския съвет (МС). Това стана ясно от встъпителното изявление на президента Росен Плевнелиев.
Опозицията разочарована от липсата на задълбочен анализ.
„Това е пробив за системата за национална сигурност. По-тревожното е, че не чух достатъчно убедителен анализ за причините“, заяви лидерът на БСП Сергей Станишев и добави, че оттук нататък ще настояват правителството да представи пред парламента план за действие в подобни ситуации.
„Идеята да се премълчат и спестят редица анализи, за да излязат нещата по-добре днес, могат да им се върнат като бумеранг утре“, коментира още соцдепутатът.
Друг представител на опозицията – Лютви Местан, не се ангажира с оценка за полезността на днешната среща, която по думите му е била абсолютна задължителна след случилото се на 18. юли. Той отказа да коментира в конкретика докладите на специализираните служби. По думите му като задачи пред Министерския съвет стоят въпросите, свързани с това в каква степен да се реформират спецслужбите в България; как и дали да се промени нещо във взаимодействието между тях. Местан обясни, че е поставил въпроса за това, че трябва да се стори необходимото да се предотврати рискът от възможна негативна вътрешна рефлексия – на явно външния терористичен акт.
„Очаквах по-сериозен анализ на терористичния акт, търсене на отговорност, самокритичност и оставки, вместо това се предлага едно беззъбо становище, неказващо истинските проблеми“, заяви лидерът на националистите Волен Сидеров пред журналисти, като преждевременно напусна заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност в президентството. Националистът разказа, че е предложил обсъждане на възможност за съставяне на кабинет за национално спасение, но президентът Росен Плевнелиев отказал тази идея. „Не виждам смисъл да присъствам“, отсече Сидеров.

Консенсус на държавните мъже по пет предложения за националната сигурност

Въпреки различията и споровете участниците на заседанието са постигнали пълен консенсус и са се обединили около 5 предложения до Министерски съвет.

Първото е организиране на задълбочен анализ на динамиката на средата за сигурност с цел изясняване на причинно-следствените връзки между отделните фактори, събития и действия, довели до терористичния акт в Бургас.

Второто предложение е да се актуализира концептуалния национален модел за противодействие на тероризма в съответствие с промените в средата за сигурност и разполагаемите ресурси.

Друго предложение е подобряване работата на Националния ситуационен център към МС за управление при кризи, както и разработване на подробни процедурни правила за работа в условия на криза на Съвета по сигурност към МС.

Последното предложение е за анализиране и актуализиране на Националния план за противодействие на тероризма с посочване на необходимите ресурси и доизграждане на способностите за ефективно противодействие на тероризма.

Извън темата за атентата в Бургас са били обсъдени и анализирани препоръките в последния евродоклад. Всички участници са се обединили около това, че те са реалноизпълними и че държавата ще си свърши работата.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

Тази година Велика събота се пада на 19 април, а това е денят, в който възпоменаваме погребението на Исус Христос, извършено от Йосиф и Никодим, както и слизането на Спасителя в […]

 

На Велики петък християните съпреживяват страданията на Исус Христос.

Велики петък или Разпети петък е най-тъжният и най-тежкият ден за Божия син […]

 

Страстната седмица, посветена на последните дни от земния живот на Исус Христос, продължава днес с деня Велики четвъртъ. Вярващите си спомнят […]

 
 

към началото