Македонци, изкушени от привилегиите, които предлага Европейският съюз, стават българи само срещу 200 лева. Толкова излиза на човек посещението в страната ни, което оправни нашенци организират за чужденците, изявили желание да станат част от българската общност. Така наречените екскурзоводи са българи с македонска жилка, които са превърнали произхода си в доходоносен бизнес, показва проучване на „Монитор”. Повечето от тях са от Източна Македония и всеки месец организират „паспортен туризъм”, както самите те се изразяват. „Туроператорите” наемат автобуси на македонски фирми, които докарват по минимум 30 души в страната ни. За практиката пред „Монитор” е потвърдила и Наташа Петрова, директор на сектор „Български лични документи” към СДВР.
„Говорила съм си с колегите, които наистина са забелязали подобно нещо. Македонците идват на големи групи и винаги имат преводач с тях, който им обяснява процедурите и им попълва бланките за получаването на българските документи за самоличност. При всички положения тези хора получават някакви средства, но не знам каква е цената за услугата им”, обясни Петрова пред „Монитор”. Ангажиран с този бизнес човек обаче разказа пред екип на вестника, че повечето организатори взимат около 200 лева на човек. В цената са включени транспортът, преводаческите и консултантските услуги.
Първата спирка на чужденците е Министерството на правосъдието, където те подават писмена молба в свободен текст в дирекция „Българско гражданство и осиновяване”. Повечето текстове започват с „Аз, долуподписаният Александър (например), декларирам, че имам българско национално самосъзнание и български произход, тъй като моите родители и прародители са от село Хърсово, Марикостиново или от Сандански”. Според запознати декларация с подобен текст отключвала вратите за получаване на толкова желаното в съседна Македония българско гражданство. За да вземат така желания български паспорт, преди това кандидатите с „българско самосъзнание” трябва да приложат удостоверение от МВР за разрешено постоянно пребиваване, свидетелство за съдимост, както от България, така и от Македония, документ от прокуратурата, че срещу македонеца няма образувани наказателни производства, както и една купчина други документи. Процедурата по одобряване на искането за гражданство може да трае и месеци. След като бъде одобрен обаче, македонецът се връща със същия екскурзовод, с когото е подал документите, и се нарежда на опашките пред съответните районни управления. Статистика, предоставена на „Монитор“ от Министерството на правосъдието сочи, че само от началото на годината подобни заявления са подали 5524 македонци, които са искали промяна на гражданството. Положителен отговор са получили 3325.
Карат коли с BG номера
Първата работа на македонците, които са придобили българско гражданство, е да си вземат кола с наши номера, която да карат в Македония. За тенденцията съобщи скопският ежедневник „Шпиц”. Изданието информира, че това е начин да се избегнат строгите правила на македонския закон, който стимулира купуването на нови автомобили, а таксите за внос на коли, по-стари от три години, са страшно високи и понякога стигат до 3 хил. евро. Плюс това автомобилите у нас били на по-ниска цена и изборът бил по-богат. Вестник „Шпиц” съобщава още, че отскоро полицията в югозападната ни съседка е станала по-толерантна към тези автомобили, тъй като над 90 процента от тях се шофират именно от македонци. Неофициална статистика сочи, че само за 2010 година българските автомобили в Македония са били над 40 000.
Споделете текущата публикация: