След постъпили сигнали за незаконно водовземно съоръжение и нерегламентирано водовземане за питейно-битови нужди в местността „Баба Алино“, експерти на Басейнова дирекция „Черноморски район“ извършиха днес незабавна проверка на място. В хода на проверката обаче е установено второ незаконно съоръжение в близост.
Водовземните съоръжения са в района на строежите в местността, за които компетентните органи констатираха нарушения на строителното законодателство, съобщават от министерството на околната среда и водите.
Установено е, че съоръженията не са вписани в регистрите по чл. 118 г, ал. 3 от Закона за водите. Едното е разположено във вкопана шахта с метален капак, а наличната тръбна мрежа в нея сочи към нерегламентирано ползване на вода от водоизточника, другото в момента се проверява.
Продължават действията по установяване на начина и целта на използване на водата. При огледа на съседна сграда са открити монтирани водомерни устройства към водопроводи, обслужващи жилищни сгради.
Проверката не е приключила. Към момента се извършват последващи действия в рамките на компетентността на дирекцията, като след приключването им ще бъдат предприети съответните административни мерки съгласно действащото законодателство.
Управителят на ВиК – Варна е уведомил областният управител Марио Смърков, че в дружеството не е постъпвало искане за изграждане на съоръжение за вода за питейно-битови нужди на селището.
Днес областният управител, представители БДЧР и на РЗИ – Варна ще извършат проверка по сигнала за наличието на незаконен сондаж за вода за питейно-битови нужди в местността „Баба Алино“.
Споделете текущата публикация:





