твоята гледна точка
Филмът „Фиорд“ на режисьора Кристиан Мунгиу спечели „Златната палма“ в Кан
Автор Vnews, добавено на 24.05.2026 година, в категории: Афиш, Вести, Коментари (0)

Филмът „Фиорд“ на румънския режисьор Кристиан Мунджиу спечели голямата награда в фестивала в Кан.

„Фиорд“  е провокативна драма за християнско семейство в Норвегия и стана победител в категорията за най-добър филм на престижния фестивал във Франция. На закриването присъстваха множество звезди, сред които Деми Мур, Пенелопе Круз и Ева Лонгория.

Това е вторият успех на Мунджиу на фестивала. В новата си продукция румънският режисьор разглежда обществени страхове и предразсъдъци на политическата левица.

В главните роли участват Ренате Райнсве, позната от „Сантиментална стойност“, както и Себастиан Стан, който изигра Доналд Тръмп във филма „Стажантът“, където си партнира с Мария Бакалова.

Ренате Райнсве на червения килим. Снимка: Ройтерс
Ренате Райнсве на червения килим. Снимка: Ройтерс

Режисьорският тандем Хавиер Карво и Хавиер Амброси, както и полякът Павел Павликовски, си поделиха наградата за най-добър режисьор съответно за фибмите La Bola Negra и Fatherland.

Драмата на немската режисьорка Валеска Гризебах, чието действие се развива в България – „Мечтаното приключение“ спечели Наградата на журито на кинофестивала в Кан, съобщи Deadline.

Световната премиера на копродукцията между Германия, Франция, България и Австрия се състоя вчера, в последния ден от конкурсната програма в Кан. Филмът е заснет изцяло в България, в района на Свиленград, с участието на български непрофесионални актьори и предимно български снимачен екип, припомнят копродуцентите от „Мирамар филм“.

Наградата за най-добра актриса на кинофестивала в Кан беше присъдена на церемонията тази вечер съвместно на Виржини Ефира и Тао Окамото за изпълненията им във филма All Of A Sudden – драма на японския режисьор Рюсуке Хамагучи, съобщи Deadline.

Актьорите Емануел Макиа и Валентин Кампан си поделиха наградата за най-добър актьор на 79-ото издание на фестивалаs Film Festival в събота вечер за ролите си във военната драма Coward на режисьора Лукас Донт.

Руандийската режисьорка Мари-Клемантин Дусабеджамбо спечели наградата „Камера д’Ор“ за най-добър дебютен филм с лентата Ben’Imana.

„Златна палма“ за късометражен филм получи мексиканският режисьор Федерико Луис за The Opponents, който разказва за момче от труден квартал, мечтаещо да стане шампион по бокс.

Наградата за най-добър сценарий беше присъдена на Емануел Мар за A Man Of His Time.



Споделете текущата публикация:

Коментирай


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/vnews/public_html/wp-content/themes/vnews-v5amp/comments.php on line 76





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

Проектът на Закон за държавния бюджет на България за 2026 година беше гласуван на второ четене от парламентарната Комисия по бюджет и финанси на извънредно заседание, продължило повече от 12 часа.

Внесените […]

 

По 50 евро за Коледа ще получат 520 хил. бедни през ноември. За целта в бюджета са предвидени 30 млн. евро.

За […]

 

Слънчево и горещо време ще преобладава в понеделник, 20 юли, но още преди обяд над Западна България, а следобед и над […]

 
 
Още от Афиш
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Още от Вести
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

към началото