Президентът Илияна Йотова връчи на Румен Радев първия мандат за съставяне на правителство. Той го върна веднага изпълнен и изчете имената на бъдещите си министри.
В президентството пристигна заедно с шефа на парламентарната група на ПБ Петър Витанов и депутатите Гълъб Донев и Росица Карамфилова.
Днес кабинетът „Радев“ ще бъде гласуван в парламента и ще положи клетва.
„Българските граждани дадоха голямо доверие на вашата политическа сила „Прогресивна България“ и ви отредиха първото място с категорично мнозинство в Народното събрание. След години на политически кризи очакванията на българските граждани са свързани със стабилно и ефективно управление. Това са и очакванията на нашите европейски партньори, но и не само в рамките на Европейския съюз, а в цяла Европа и международен план. Предстоят много важни решения, които не търпят отлагане. Преди всичко – сигурност във всички политики: в социалните плащания, изработването и приемането на държавен бюджет до края на 2026 г. и работа по бюджет 2027, гаранции за развитие на икономиката, бизнеса, енергетиката, отговор на предизвикателствата във външен план. Всичко това ще бъде във ваши ръце, надявам се в добра координация с останалите институции и власти в страната. От вас зависи и да се върне доверието на българите в политическата система и институиции“, започна президентът Йотова.
„Сигурна съм, че лично вие и мнозинството в Народното събрание, както и бъдещият кабинет, ще направите всичко възможно, за да има стабилно управление, да се гарантира сигурността на българските граждани в името на развита и просперираща България“, продължи Йотова и връчи мандата на Радев.
„Статистиката сочи, че за изминалите 9 години като президент и вицепрезидент с вас сме връчили 27 мандата за съставяне на правителство. За всичките тези години на политическа нестабилност, крехки коалиции с кратък срок на годност българите се произнесоха на последните избори и сложиха край на политическата криза. С гласа си те потвърдиха своята воля за стабилни институции, свобода, демокрация и справедливост, като дадоха мнозинство на една политическа сила. Това за нас е огромно доверие и изключителна отговорност, която ние приемаме и доказваме с неуморна работа и всеотдайност – целият ни екип. За цялата ни демократична история от последните десетилетия няма друго правителство, съставено толкова бързо след изборите“, каза Румен Радев.
„Ще пречупим тренда на галопиращите цени, възстановяване на справедливостта с избор на нов ВСС и инспекторат към него, бюджета за годината, пред който има изключително много въпросителни и се надявам скоро да разберем какво означава скрит дефицит и какви измерения има той, да не загубим полагащите ни се плащания по плана за възстановяване. Въпреки този изключително сгъстен времеви хоризонт ние вече работим по политики с дългосрочен хоризонт“, продължи той.
Кабинетът ще има четирима вицепремиери и 18 министерства, т.е. едно министерство по-малко – досегашните три ведомства на икономиката, иновациите и електронното управление стават две.
„Това не е само оптимизация на администрацията и съкращение на администрацията, защото тук има освобождаване на администрация, ние го правим преди всичко, за да оптимизираме работата на правителството, да осигурим по-добри условия за управление на инвестициите, за бълтарския бизнес, силна и предвидима среда и да ускорим процесите по дигитализация. Убеден съм, че това преструктуриране ще доведе до всички предпоставки да имаме ускорен икономически растеж, обясни Радев.
Йотова увери, че веднага ще издаде указа за правителството. Очаква се още утре то да бъде гласувано в Народното събрание.
Ето и състава на проектокабинета „Радев“:
♦ Министър – председател – Румен Георгиев Радев – От 2017 до 2026 г. Румен Радев е президент на Република България.

♦ Заместник министър-председател и министър на финансите – Гълъб Спасов Донев – заемал е поста служебен министър-председател на Република България в две последователни правителства.

♦ Заместник министър-председател и министър на икономиката, инвестиците и индустрията – Александър Георгиев Пулев – бил е заместник-министър на транспорта и съобщенията (2021 г.) и министър на иновациите и растежа в два поредни служебни кабинета.

♦ Заместник министър-председател – Иво Христов Петков – в периода 2017-2019 е началник на кабинета на президента Радев.

♦ Заместник министър-председател – Атанас Ангелов Пеканов – бил е вицепремиер по управление на европейските средства в служебните кабинети на Стефан Янев (2021) и на Гълъб Донев.

♦ Министър на вътрешните работи – Иван Петев Демерджиев – в периода 2022 – 2023 г. заема постовете заместник министър-председател и министър на вътрешните работи в двете последователни правителства на Гълъб Донев. През 2021 г., е служебен министър на правосъдието и заместник-министър в същото ведомство.

♦ Министър на отбраната – Димитър Желязков Стоянов – бил е служебен министър на отбраната в кабинета на Гълъб Донев.

♦ Министър на външните работи – Велислава Николаева Петрова – Чамова – заемала е длъжността заместник-министър на външните работи в три последователни правителства.

♦ Министър на правосъдието – Николай Найденов Найденов – бил е главен секретар на Комисията за противодействие на корупцията (КПКОНПИ), главен секретар на Висшия съдебен съвет (ВСС) и началник на отдел в администрацията на Министерски съвет.

♦ Министър на труда и социалната политика – Наталия Димитрова Ефремова била е заместник-министър на труда и социалната политика.

♦ Министър на образованието и науката – Проф. Георги Александров Вълчев – ректор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, избран на поста през ноември 2023 г.

♦ Министър на здравеопазването – Катя Георгиева Ивкова – през 2023 г. е била на поста заместник-министър на здравеопазването.

♦ Министър на иновациите и дигиталната трансформация – Иван Руменов Василев – Бил е заместник-кмет на София по направление “Финанси и здравеопазване“ в периода декември 2023 – август 2025

♦ Министър на регионалното развитие и благоустройството – Иван Димитров Шишков – в периода 2022-2023 г. заема поста министър на регионалното развитие и благоустройството, като преди това е бил заместник-министър и съветник в същото министерство.

♦ Министър на енергетиката – Ива Венциславова Петрова – била е заместник-министър на енергетиката.

♦ Министър на транспорта и съобщенията – Георги Генчев Пеев – От 2014 г. той е генерален директор на Държавно предприятие „Ръководство на въздушното движение“ (ДП РВД).

♦ Министър на земеделието и храните – Пламен Николаев Абровски – в периода 2021 – 2022 г. е народен представител и председател на Комисията по земеделие, храни и гори в 46-ото и 47-ото Народно събрание. Бил е съветник на министъра на земеделието.

♦ Министър на околната среда и водите – Росица Атанасова Карамфилова – Благова – В периода 2022 – 2023 г. заема поста министър на околната среда и водите в две последователни служебни правителства. От 2023 до 2025 г. е съветник по екология на Президента на Република България.

♦ Министър на културата – Евтим Петров Милошев – през периода 2024–2025 г. заема поста служебен министър на туризма на Република България в служебни правителства.

♦ Министър на туризма – Илин Павлинов Димитров – в периода 2022 – 2023 г. заема поста министър на туризма в двете служебни правителства на страната. Преди това е народен представител в 47-ото Народно събрание, където е избран за председател на Комисията по туризъм

♦ Министър на младежта и спорта – Енчо Ангелов Керязов – той е световноизвестен артист и общественик с мащабен принос към българската култура и спорт. Понастоящем е заместник-кмет на Община Ямбол.

Споделете текущата публикация:






