Събщение на НАП, свързано с данъчно облагане на инвестиционното злато, предизвика смут в социалните мрежи. Новината засяга много българи, след като стана ясно, че интересът към инвестиционното злато у нас е достигнал абсолютно рекордни нива през 2025 г.
Продажбите на инвестиционно злато са нараснали със 70% спрямо 2024 г., а броят на българите, инвестиращи във физическо злато, се е увеличил с около 30%, сочи статистиката, предаде Актуално.
Златото е предпочитан актив, защото традиционно цената му нараства по време на кризи, а спорадичните сделки на физическите лица са необлагаеми. Или поне така се смяташе досега.
„Облага ли се с данък инвестиционното злато? Има различни мнения по този въпрос, но мнението на НАП е най-важно“, категорични са инвеститорите у нас.
„Приходите на физически лица от продажбата на инвестиционно злато са облагаеми и се декларират с годишна даньчна декларация до 30 април. Важно!! Когато дейността не е системна, доходите се декларират в Приложение Nº5. Должимият даньк е 10% и се внася в сьщия срок – 30 април“. Това гласи съобщението на НАП във Фейсбук, което разбуни духовете в инвеститорските групи.
Споделете текущата публикация:






