твоята гледна точка
Тръмп за Гренландия: Ще стане по лесния или по трудния начин!
Автор Vnews, добавено на 10.01.2026 година, в категории: Вести, По света, Коментари (0)

САЩ трябва да притежават Гренландия, за да предотвратят окупацията ѝ от Русия или Китай в бъдеще, заяви президентът Доналд Тръмп, цитиран от „Ройтерс“ и ДПА.

„Ще направим нещо в Гренландия, независимо дали им харесва или не. Защото, ако не го направим, Русия или Китай ще превземат Гренландия и няма да позволим на Русия или на Китай да са ни съседи“, заяви Тръмп пред репортери в Белия дом по време на среща с ръководители на петролни компании, предаде БТА.

Тръмп отбеляза, че САЩ трябва да придобият Гренландия, въпреки че вече имат военно присъствие на острова съгласно споразумение от 1951 г. Според него подобни споразумения не са достатъчни, за да гарантират защитата на Гренландия. Островът с 57 000 население души е автономна територия на Дания.

„Вие защитавате собствеността. Не защитавате наеми. И ние ще трябва да защитаваме Гренландия. Ако не го направим, Китай или Русия ще го направят“, каза Тръмп.

„Бих искал да сключа сделка, знаете, по лесния начин, но ако не го направим по лесния начин, ще го направим по трудния“, добави той.

Тръмп и служители на Белия дом обсъждат различни планове за поставяне на Гренландия под контрола на САЩ, включително потенциално използване на американските въоръжени сили и еднократни плащания на гренландците като част от опит да ги убедят да се отделят от Дания и евентуално да се присъединят към САЩ.

Лидерите в Копенхаген и в цяла Европа през последните дни реагираха негативно на американските претенции по отношение на Гренландия. САЩ и Дания са съюзници в НАТО, обвързани от споразумение за взаимна отбрана.

Във вторник Франция, Германия, Италия, Полша, Испания, Великобритания и Дания публикуваха съвместно изявление, в което се казва, че единствено Гренландия и Дания могат да решават въпроси, отнасящи се до техните отношения.

Политическите партии в Гренландия показаха единство в отговор на претенциите на президента на САЩ Доналд Тръмп за датската територия, предаде ДПА.

„Не искаме да бъдем американци, не искаме да бъдем датчани, искаме да бъдем гренландци“, се казва в съвместно изявление, подписано от петте партии в гренландския местен парламент, Инатсисартута.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

На 17 януари България почита Свети Антоний Велики – един от най-значимите отците на ранното християнство и основател на монашеството. Празникът, известен като Антоновден, е дълбоко вплетен в народната традиция и се свързва с предпазване от […]

 

Рязък завой прави отново времето. В петък вятърът в цялата страна ще се ориентира от североизток, ще се усили и с […]

 

За първи път празничните добавки за Коледа и Великден няма да са само за пенсионери, а за всякакви групи граждани в […]

 
 
Още от Вести
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Още от По света
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

към началото