твоята гледна точка
Откриха нова планета
Автор Vnews, добавено на 23.05.2025 година, в категории: Вести, Любопитно, Коментари (0)

Д-р Трифон Трифонов, ръководител на българската група за търсене на екзопланети към проекта „EXO-RESTART” към  катедра „Астрономия“ към Физическия факултет на СУ „Св. Кл. Охридски“ е един от водещите автори на научна статия, публикувана в престижното списание „Нейчър“. Статията доказва съществуването на екзопланета в тясна двойна звездна система на 73 светлинни години от Земята. Екзопланетата е открита около по-масивната звезда и е с ретроградна орбита т. е. обикаля в посока, обратна на тази на движението на втората звездата-спътник. Подобна орбитална конфигурация е наблюдавана за първи път и е ключовa за разбирането на формирането и еволюцията на екзопланети в тесни двойни звезди системи.

На 73 светлинни години от Земята се намира двойната звездна система Ню от Октант (ν Octantis).  За разлика от нашето Слънце, повечето звезди във Вселената живеят в двойни или дори в тройни, четворни и т. н. звездни системи. В такива системи наличието на близки звезди-спътници на основната звезда може да окаже неблагоприятно влияние върху образуването на екзопланети около някоя от звездите. В ново проучване международен екип астрофизици, ръководен от проф. Ман Хой Ли от Катедрата по науки за Земята и Катедрата по физика към Университета на Хонконг (HKU) и Хо Ван Чен, студент-магистър към Катедрата по науки за Земята в HKU, с участието на д-р Трифон Трифонов – ръководител на българската група за търсене на екзопланети към проекта „EXO-RESTART” към  катедра „Астрономия“ към Физическия факултет на СУ „Св. Кл. Охридски, потвърждава съществуването на планета в ретроградна орбита (движеща се в обратна посока спрямо орбитата на звездата-спътник) в двойната звездна система на Ню от Октант (ν Octantis). Това е първата подобна екзопланета, откривана до момента. Работата на международния екип разкрива в дълбочина ролята на еволюцията на двойната звездна система за произхода на екзопланетата.

Ню от Октант е тясна двойна звездна система, която чиято основна звезда, ν Oct A, е от тип звезда-субгигант с маса около 1,6 пъти масата на Слънцето. Звездата-спътник, ν Oct B, е с маса, равна на около половината от тази на Слънцето. Двете звезди обикалят една около друга с орбитален период от 1050 дни.

За да стигнат до откритието, учените анализират прецизни наблюдения на системата, обхващащи 18 години.

Д-р Трифон Трифонов от Центъра за астрономия към Университета в Хайделберг, Германия, и Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ подчертава значението на откритието.

„Може да сме свидетели на първия убедителен случай на планета от второ поколение: или прихваната, или пък образувана от материя, изхвърлена от звездата ν Oct B, загубила повече от 75% от първоначалната си маса, за да се превърне в бяло джудже“, споделя д-р Трифон Трифонов.

Астрономите продължават да търсят екзопланети в различни системи. Новото проучване показва, че планетите в тесни двойни системи с еволюирали звездни компоненти предоставят уникална и изключително ценна информация за образуването и еволюцията на планетите.

Научната публикация  „Ретроградна планета в тясна двойна звездна система с бяло джудже“ е публикувана в сп. „Нейчър“.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

На 15 юни отбелязваме Видовден, или Деня на възмездието. Всеки е чувал израза „Ще дойде Видовден“, чийто смисъл е, че за всяко дело има отплата, всеки ще си получи заслуженото и […]

 

Изненади над една част от България.

През деня над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево. Над Източна България облачността ще е […]

 

Армията на Израел нанесе удари по ядрени обекти на Иран. В Техеран и други райони на страната бяха чути експлозии. Ударите […]

 
 
Още от Вести
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Още от Любопитно
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

към началото