Няма да има недостиг на вода за Варна това лято. Това увери управителят на ВиК-Варна инж. Веселин Русев.
За да се гарантира водоподаването на града през следващите няколко години, дружеството работи по проект за изграждане на нови мощности за увеличаване на водоснабдяването от Девненските извори.
Проектът, който все още е в идейна фаза, предвижда изграждането на 10-километрово трасе на територията на общините Аксаково и Девня.
За необходимото финансиране в размер на 40–50 млн. лева ще се търси съдействие от държавата, посочи Русев.
Областната администрация поема ангажимента да постави въпроса с финансирането на държавно ниво. На този етап процесът се подпомага административно, уточни областният управител проф. Андрияна Андреева.
В момента Варна получава месечно по 2 млн. куб. м вода от карстовите извори в Девня. Също толкова идва и от язовир „Камчия“, който обаче е на прага на своите възможности.
Очаква се и това лято десетина населени места в областта да изпитат сериозен недостиг на вода. „Проблем са малките населени места, желанието за поливане и миене“, изтъкна ръководителят на водоснабдителното дружество. Той припомни, че използването на питейна вода за поливане не е допустимо. ВиК обаче няма правомощия да санкционира – това е в компетенциите единствено на кметовете.
Институциите трябва да подпомагат ВиК операторите в ограничаването на загубите на вода и нерегламентираното използване на питейна вода, категоричен бе управителят на ВиК-Варна.
За намаляване на консумацията дружеството стартира информационна кампания „Водата е дар! Запази я!“ . Съдействие се търси от институциите и туристическия бранш. Варненската асоциация на хотелиерите и ресторантьорите ще се включи активно, заяви председателят ѝ Павлин Косев.
Като подходяща мярка за намаляване на потреблението той посочи използването на дифузери за смесителите в хотелските бани. Приспособленията намаляват наполовина разхода на вода, без да се променя силата на струята. Подобни дифузери вече се използват в много хотели във Варненско.
Някои хотели използват вода от собствените си пречиствателни станции за поливане на тревни площи. Това е част от световната тенденция за природосъобразно използване на ресурсите, отбеляза Косев. По думите му „зелените“ хотели отчитат с 20% по-високи продажби.
Споделете текущата публикация: