твоята гледна точка
НАП вади на светло автомобили и тухли
Автор Vnews, добавено на 02.04.2025 година, в категории: Бизнес, Вести, Коментари (0)

Данъчните слагат под лупа търговците на автомобили, торове и някои строителни материали. Със заповед на министъра на финансите Теменужка Петкова е допълнен списъкът с рискови за държавния бюджет стоки, за които е необходимо предварително деклариране на превоза им при внос, износ или транспортиране във вътрешността на страната. Целта е да не бъдат укривани ДДС и данък печалба при продажбата на тези стоки.

В списъка на стоките с висок фискален риск (СВФР) са добавени нови и употребявани пътни превозни средства, без тези за транспорт на десет или повече човека, включително водача. Тук влизат и състезателни автомобили, както и превозни средства, предназначени за придвижване върху сняг или за транспорт на хора върху игрищата за голф и други подобни превозни средства. Включването на автомобилите в списъка с рискови стоки означава, че при внос и износ с автовози с товароносимост над 3,5 тона превозът трябва да бъде деклариран предварително в НАП. Целта е данъчните да знаят предварително движението на рисковите за бюджета стоки. Досега в списъка с рискови стоки имаше предимно храни, като например млечни продукти, меса и домати, но сега са добавени и нехранителни стоки.

Промените са направени, защото не са редки случаите, при които при продажби на коли укриват дължимите налози. Само преди около месец антимафиоти разбиха престъпна група за данъчни престъпления и пране на пари в особено големи размери чрез покупко-продажба на луксозни автомобили. В акцията са проверени 9 автокъщи, претърсени са общо 17 адреса на територията на градовете София, Пловдив и Пазарджик. Тогава беше обявено, че чрез осъществяваната незаконна дейност е нанесена щета на държавния бюджет в размер над 10 млн. лв., в резултат на нарушения в режима на данъчно облагане при сделки с луксозни автомобили. За целта е използвана мрежа от търговски дружества.

В списъка с рисковите стоки са добавени и някои строителни материали, като хидравличен цимент (включително циментов клинкер), изделия от цимент, от бетон или от изкуствен камък, дори армирани. Сред рисковите стоки са добавени и тухли, плочи, плочки и други керамични изделия, заготовка за валцоване на тел и железни пръти. В списъка с рисковите за бюджета стоки са добавени и минерални или химични азотни, фосфорни и калиеви торове.

Допълненията в списъка на рискови стоки влизат в сила от 1 май. Така търговците имат само месец, за да се запознаят с новите изисквания и да започнат да ги прилагат. Целта на промените е затягане на данъчния контрол и повишаване на приходите в държавния бюджет. През последните месеци от НАП предприеха редица мерки за повишаване на приходите с цел да бъдат изпълнени амбициозните планирани приходи в държавния бюджет и дефицитът в хазната да бъде под 3 на сто от брутния вътрешен продукт.

При внос, износ или транспорт в страната на стоки с висок фискален риск превозът им трябва да бъде деклариран онлайн пред НАП предварително. Това изискване не важи, ако например човек купи няколко тухли, чувал с тор или цимент. Предварителното деклариране не важи при покупки на стоки за крайно потребление. Рисковите стоки трябва да бъдат декларирани само при превоз с превозни средства с товароносимост над 3,5 това. Предварително деклариране не се изисква и при превоз между обекти на територията на страната, стопанисвани от едно лице, както и до обекти, стопанисвани от различни лица на територията на страната, когато стоките, предназначени за всеки отделен обект, са с тегло до 500 кг или стойността на стоките е до 5000 лв. без ДДС. Например, ако превозът е на стоки до 500 кг, дори цената им да е над 5000 лв. предварително деклариране не се изисква. Ако превозът е над 500 кг, той не трябва да бъде деклариран предварително, ако е на стойност до 5000 лв.

Данъчни следят майстори в социалните мрежи

Данъчни наблюдават хиляди майстори, извършващи домашни ремонти, дали отчитат коректно приходите си, като за целта следят и профилите им в социалните мрежи. Анализ на риска от страна на НАП за този бранш показва, че в над 60% от ремонтите на дома майсторите не дават финансов документ за получено плащане. В общия случай те са длъжни да дават касови бележки, когато плащането за труда им е в брой или с банкова карта.

От обяви в социалните мрежи данъчните виждат хора, които предлагат различни ремонти, често научават и цените за труда им. След това е лесно да проверят дали тези хора са давали касови бележки и какви годишни доходи декларират. Немалка част от хората в този бранш не декларират доходите си в пълен размер или пропускат да подадат годишна данъчна декларация, като някои го правят и от незнание.

В момента тече кампания за деклариране на доходите от миналата година. Ако майстори извършват професионална дейност за своя сметка и са регистрирани като самоосигуряващи се лица, трябва да отразят доходите си в Приложение №3 – “Доходи от друга стопанска дейност” в годишната данъчна декларация. Срокът за деклариране и плащане на дължимите данъци за майстори, упражняващи дейността като свободна професия, е 30 април. Ако действат като търговци, облагането им е с данък върху годишната данъчна основа за доход от дейност като едноличен търговец и доходите се декларират в Приложение №2 “Доходи от стопанска дейност като ЕТ” на годишната данъчна декларация. Крайният срок за плащане на данъка е 30 юни.

Дейността на майстори, извършващи ремонт на електро- и водопроводни инсталации, се облага с патентен данък. Доходите им не се облагат с годишен данък, но въпреки това се декларират в Приложение №7 на годишната данъчна декларация. Тези майстори подават и декларации до 31 януари на текущата година в общината, на чиято територия работят.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

Кметът Благомир Коцев и заместник-кметът по въпросите на архитектурата и градоустройството Пламен Китипов се срещнаха в Община Варна с ръководството и представители регионалните колегии на Съюза на архитектите в България, Камарата […]

 

Светли Вторник е вторият ден след Великден. За всички нас той е първият работен ден след плавниците. Въпреки това е добре […]

 

Папа Франциск е починал в 7:35 часа в понеделник в своя апартамент Каса Санта Марта, съобщиха официално от Ватикана.

Най-вероятната причина за […]

 
 
Още от Бизнес
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Още от Вести
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

към началото