твоята гледна точка
Нов вид лед преобръща физиката
Автор: Unión Rayo/SafeNews, добавено на 09.03.2025 година, в категории: Вести, Любопитно, Коментари (0)

Нов вид лед – който не се топи и при етмпература от хиляди градуси, откриха учените. Изглежда този лед не е от нашата планета.

Наричат го суперионен лед

Какво представлява суперионният лед и защо е толкова странен?

Може би никога не сме предполагали, че може да има няколко вида лед, но този, суперионният, за разлика от вече познатия (който е просто втвърдена вода), позволява движение на водородни атоми в структурата си, поради което е толкова нов, защото позволява на атомите да се движат в структурата му. Този вид лед се образува при екстремно налягане и затова се смята, че би могъл да е свързан с Уран и Нептун.

Въпреки че учените за пръв път успяха да създадат това вещество в лаборатория преди пет години, последните изследвания разкриха още по-странна фаза на суперионния лед: Лед XIX, който има още по-ясно изразени електрически свойства. Това откритие привлече вниманието на цялата научна общност.

Ключ към разбирането на нашата Слънчева система

Точно така, магнитните полета на Уран и Нептун биха могли да имат много общо с този странен лед, а факт е, че и двете планети имат донякъде хаотични и небалансирани магнитни полета с няколко полюса, нещо, което не се случва на Земята, защото, както знаем, имаме само два полюса.

Може би за нас е сложно да мислим за това, защото за нас (като земни същества) водата е проста молекула вещество с форма на „лакът“, образувана от кислороден атом, свързан с два водорода, които се установяват във фиксирано положение, когато водата замръзне.

Но суперионният лед е съвсем различен.

Според изследователите, ако вътрешността на тези планети съдържа слоеве от суперионен лед с различни нива на проводимост, това би могло да обясни защо магнитните им полета са толкова неравномерни.

Как са го открили?

Това е структура, при която кислородните атоми в суперионния лед са заключени в твърда кубична решетка, докато йонизираните водородни атоми се освобождават и преминават през тази решетка като електрони през метали. Последното изследване идва от Станфордския университет и е проведено от Ариана Глийсън. Тази физичка поставя листове вода между два слоя диамант, като взривява водата с мощни лазери, достигайки температури до 5000 келвина (8500 °F). След това използвали рентгенови лъчи, за да анализират кристалната ѝ структура, и открили, че това е напълно нова форма на твърда вода.

Дифракционните модели (техники, използвани за визуализиране на начина, по който атомите са организирани в този материал) потвърдиха, че тези модели не са същите като тези, изследвани през 2019 г., а по-скоро, че това е нова, кубична структура, която има и по-голяма проводимост (позволява на водородните йони да се придвижват по-лесно).

След това откритие пред учените възникнаха десетки въпроси за водата във Вселената.

Ще има ли живот, адаптиран към такива екстремни условия? Кой знае? Сега им предстои да продължат изследванията и да провеждат експерименти с това, което вече са открили, за да разберат по-добре планетите около нас.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

Голяма новина за български газ от Черно море съобщи министърът на енергетиката Жечо Станков.

Ако след новите сондажи в Черно море имаме резултат, можем да предоставим евтин газ на българските домакинства и […]

 

През деня ще преобладава слънчево време с разкъсана висока облачност, над Западна и Централна Северна България предимно значителна средна и висока. Ще […]

 

Минималната работна заплата става 1077 лв. Това решиха депутатите, приемайки окончателно бюджета за 2025 г. Това стана на заседание, продължило 22 […]

 
 
Още от Вести
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Още от Любопитно
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

към началото