твоята гледна точка
Всеки 20-и в Европа има рядко заболяване
Автор Vnews, добавено на 28.02.2025 година, в категории: Здраве и красота, Коментари (0)

“Близо 30 млн. души в Европа страдат от редки заболявания, или 5-6% от населението. Излиза, че 1 на 20 души е с рядка диагноза. Представете си – в една голяма фамилия ще има поне един. А у нас липсва регистър на болните от редки болести. Ние не можем да кажем колко са и да бъдем ефективни.”. Това заяви проф. д-р Иванка Димова – представител на Медицинския университет в София и ръководител на лаборатория за геномна диагностика, по повод Световния ден на редките заболявания.

Членовете на сдружение “Редки болести България” – националният алианс на организациите на хората с редки заболявания у нас, посочиха, че страната ни е “бяло петно” на картата на Европейския съюз. България не разполага с актуализиран национален план – през 2023 г. е изтекъл последният, а нормативната уредба не е актуализирана повече от десетилетие. През 2023 г. е изтекъл последният национален план за редки болести.

Проф. Димова обясни, че в ръководената от нея лаборатория всеки ден се откриват нови генетични заболявания и те трябва да бъдат вписвани. В списъка на НЦОЗА

у нас са регистрирани 171 редки болести, а в света са приети поне 7000 диагнози

“Заради това разминаване нашите пациенти няма как да получат адекватна грижа”, категорична е тя. “Само пациентите с редки невромускулни нарушения у нас са 6000, с идоза – малко над 200, с бета-таласемия – около 300”, обясни проф. Димова. У нас средната продължителност за поставянето на диагноза е 4 г. С помощта на съвременната апаратура за генетични изследвания резултат може да бъде даден и след 50 дни.

“Само 7 клиники имат статут на европейски референтни центрове и участват в пет от общо 24-те европейски референтни мрежи (ЕРМ) на клиники и специалисти. Това означава, че пациенти от останалите 19 области на здравеопазването нямат достъп до виртуалната клиника за хората с редки болести в ЕС”, заяви д-р Петя Стратиева – председател на сдружение “Редки болести България”. За нея е обнадеждаващо, че преди 2 седмици в Европарламента е сформирана комисия по редки болести и рак. “Съществуващите у нас центрове трябва да преминават годишна оценка на дейността си. Очакваме от министъра на здравеопазването да каже кои клиники могат да станат членове на Европейската референтна мрежа в 19 здравни области, в които сега ние нямаме участие”, добави Стратиева.

Наталия Маева, председател на сдружение “Българско общество на пациентите с пулмонална хипертония”, която лично е преминала през белодробна трансплантация, припомни, че от 2019 г.

България няма договор с клиника за белодробни трансплантации. 10 души чакат в момента

“В европейските референтни мрежи по редки белодробни болести има 1028 болници. Ако имахме участие в мрежата, щяхме да имаме шанс”, добави тя.

“Поискахме актуализиране на стандарта по медицинска генетика и диагностичните алгоритми”, каза зам.-председателят на сдружението “Редки болести” Наталия Григорова. Оттам настояват за създаване на национална програма за масов генетичен скрининг при новородените бебета.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

Голяма новина за български газ от Черно море съобщи министърът на енергетиката Жечо Станков.

Ако след новите сондажи в Черно море имаме резултат, можем да предоставим евтин газ на българските домакинства и […]

 

През деня ще преобладава слънчево време с разкъсана висока облачност, над Западна и Централна Северна България предимно значителна средна и висока. Ще […]

 

Минималната работна заплата става 1077 лв. Това решиха депутатите, приемайки окончателно бюджета за 2025 г. Това стана на заседание, продължило 22 […]

 
 

към началото