Майките няма да ползват пълното обезщетение за отглеждане на дете, ако продължават да работят при същия или при друг работодател. Това гласят промени в Кодекса за социално осигуряване, които са част от подготвения от правителството бюджет за 2025 г.
Промяната ще засегне и самоосигуряващите се, които са осигурени за бременност и раждане. Ако след раждането, продължават да осъществяват трудова дейност, която е основание за осигуряване за общо заболяване и майчинство, няма да могат да ползват пълния размер на обезщетенията за отглеждане на дете.
В законодателството ни е уредено правото на платен отпуск при бременност и раждане, за отглеждане на дете до 2-годишна възраст, при осиновяване на дете до 5-годишна възраст и за отглеждане на дете до 8-годишна възраст от бащата (осиновителя). Тези отпуски са целеви и се предоставят на работещите родители и осиновители, за да полагат грижи за децата до навършване на определена възраст в семейна среда, гласят мотивите за промени в КСО.
Първите 135 дни от майчинството се взимат под формата на болнични и през този период майките нямат право да работят на друг трудов договор. Но в трудовото законодателство няма забрана за сключване на трудов договор за допълнителен труд при същия или при друг работодател по време на отпуск, ползван по искане на майката, бащата или осиновителя. Установена е практика, в която хора ползват отпуск и получават парично обезщетение при бременност и раждане, за отглеждане на дете до 2-годишна възраст, при осиновяване на дете до 5-годишна възраст или за отглеждане на дете до 8-годишна възраст по едно трудово правоотношение, но продължават да работят по друго трудово правоотношение, гласят мотивите за предложените промени. В тези случаи не се реализира целта, за която се предоставят съответните парични обезщетения, допълват авторите на промените.
Затова са предложени промени в КСО, съгласно които едно от условията за получаване на посочените обезщетения в пълен размер е човекът, който полага грижи за детето, да не упражнява трудова дейност, за която подлежи на осигуряване за общо заболяване и майчинство, т. е. да не работи по трудово, служебно или приравнено на тях правоотношение.
Ако майките или бащите работят по посочените правоотношения, за тях се запазва възможността да получават парично обезщетение при неизползване на отпуска за бременност и раждане, за отглеждане на дете до 2-годишна възраст и при осиновяване на дете до 5-годишна възраст в размер 50 на сто от паричното обезщетение. Майките ще могат да работят и на граждански договор, при което обаче им плащат по-малко осигуровки. За да бъде дадена възможност хората да научат за предстоящите промени, е предложено те да влязат в сила от 1 юли 2025 г.
Дневното парично обезщетение за бременност и раждане на дете се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение, върху което са внесени или дължими осигуровки за последните 24 месеца. Но обезщетението през втората година от майчинството е фиксирано на 780 лв. на месец и с проекта на бюджет за 2025 г. е предложено тази сума да остане без промяна. Това е по-малко от новата минимална заплата след плащане на данъци и осигуровки и доста по-малко от заплатата за издръжка, изчислявана от КНСБ. След плащане на налози върху минималната заплата от 1077 лв. чистата сума за получаване е 836 лв. А при двама родители с едно дете необходимата нетна сума за издръжка на семейството на месец е 2653 лв., показват изчисленията на КНСБ.
Предложените промени ще накарат майките да избират или да получават ниски доходи през втората година от майчинството, или да се откажат от майчинството и да работят, като получават 50 на сто от обезщетението, за което са плащали осигуровки.
В момента бащите имат право на два месеца платен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст. Този отпуск може да бъде взет наведнъж или на няколко части, докато детето навърши 8 години. Обезщетението, което получава бащата по време на този отпуск, е 780 лв. на месец без значение върху каква заплата е осигуряван. В случая обезщетението е едно и също и за хората с високи заплати и за тези на минимална заплата. Ако през тези два месеца бащите работят на трудов договор, няма за могат да ползват никакво обезщетение, предвиждат промените в Кодекса за социално осигуряване.
Социалното министерство: Работа по граждански договор – може, но за втори трудов – не
Мярката е заложена от служебния кабинет
Не става дума за орязване на права, а за уеднаквяване на права, коментират пред “Труд news” от социалното министерство. Подобна мярка е била заложена и в проектобюджета на служебното правителство, припомниха депутати от различни парламентарни групи.
От ведомството на социалния министър Борислав Гуцанов обясниха мярката, че когато се получава обезщетение за болничен, то човек няма право на него, ако работи на втори трудов договор, което влиза във формулировката “основание за осигуряване за общо заболяване и майчинство”. До първите 135 ден от майчинството майките ползват правото си на отпуск срещу болнични. За този период те не могат да работят, но след приключването на този период, някои от тях сключват втори трудов договор, получават цялото обезщетение от НОИ и си получават заплата по трудовия договор, а в крайна сметка тук става дума за целеви отпуск за гледане на дете. Оставя се правото да получават възнаграждение по граждански договор, но се спира възможността да получават цялото обезщетение при втори трудов договор.
“За следващия бюджет един от приоритетите ще бъде повишаването на средствата за втората година майчинство и да намерим начин да стимулираме майките да се върнат на работа”, заяви преди ден министър Гуцанов. Той подчерта, че размерът за обезщетения през втората година майчинство се запазва на 780 лв., но при актуализация или при бюджета за догодина ще се водят разговори с коалиционните партньори за ръст на тези средства.
Споделете текущата публикация: