Европейската комисия сложи край на въпросите.
Няма решение ЕС да изпраща войски в Украйна с каквато и да било задача, заяви днес говорител на Европейската комисия на пресконференция в отговор на въпроси, свързани с информации в европейски медии за възможно изпращане на европейски миротворци. Той отбеляза, че ЕС изпълнява мирна мисия за обучение на украински войници на европейска територия, чийто мандат съвсем наскоро бе удължен.
По неговите думи ЕС подкрепя всяко усилие, което би довело до справедлив мир и което отчита, че Украйна бе нападнатата страна. Говорителят добави, че подобно споразумение следва да бъде съобразено с международното право, съобщи БТА.
Попитан за коментар на думи на новоизбрания вицепрезидент на САЩ Джей Ди Ванс, в които се прави връзка между свободата на словото и европейските правила в тази област, работата на онлайн платформите и дейността на НАТО, говорителят посочи, че ЕС е дом на свободното слово, както показват международни изследвания. Свободното слово е в основата на европейското законодателство за интернет платформите, поясни той. Нищо не задължава платформите да премахват законно задържание. Кое съдържание е законно, се определя от европейското, международното и местното законодателство, добави говорителят.
Той поясни, че правилата на ЕС изискват при премахване на съдържание потребителите да могат да оспорват това решение. По неговите думи от платформите се очаква да следят за разпространението на съдържание, което е увреждащо, без непременно да е незаконно, като дезинформацията.
В телевизионно интервю Ванс каза, че ако НАТО иска подкрепата на САЩ за алианса да продължи, трябва да се уважават правилата на САЩ и свободата на словото. Алиансът трябва да защитава свободата на изразяване, страните в Европа би трябвало да споделят американските ценности, добави той по повод открития скандал по-рано тази година между собственика на социалната мрежа „Екс“ Илон Мъск и тогавашния еврокомисар за вътрешния пазар Тиери Бретон. Еврокомисарят предупреди Мъск, че срещу „Екс“ може да бъдат наложени сериозни ограничения в ЕС, ако се запази липсата на достатъчен надзор над разпространяваното съдържание онлайн.
Споделете текущата публикация: