твоята гледна точка
Завръщането на Тръмп ще постави началото на златен век за криптовалутите в САЩ
Автор Vnews, добавено на 10.11.2024 година, в категории: Бизнес, Коментари (0)

Завръщането на новоизбрания президент Доналд Тръмп в Белия дом ще отбележи началото на „златната ера“ за криптовалутите в Съединените щати, пише Financial Times, цитирайки ръководителя на най-голямата борса за криптовалута по отношение на обема на търговията Binance, Ричард Тенг.

Главният изпълнителен директор на Binance приветства победата на Доналд Тръмп за президент на САЩ като началото на „златна ера“, тъй като увереността на крипто индустрията нараства, че изборният резултат бележи повратна точка в приемането ѝ в Америка.
Успехът на Тръмп бележи „голяма победа за крипто“, което ще доведе до приток на нови американски регулатори, отворени към цифровите валути, каза Ричард Тенг пред Financial Times.
Ръководителите очакват радикална промяна в политиката във Вашингтон, приветствайки края на администрацията на демократите, която се възприема като по-открито враждебна към крипто. Миналата година Binance получи глоба от 4,3 милиарда долара за нарушения на санкциите срещу прането на пари, докато предишният му шеф беше в затвора.
Преди година крипто индустрията определи изборите като големия момент за промяна на нагласите във Вашингтон, които тя възприе като задушаване на иновациите и опит за управление на бизнеса извън Америка. Тази седмица неговата вяра и планиране, което включваше набирането на 170 милиона долара за политически кампании през тази година, бяха оправдани.

Биткойнът скочи с близо 10 процента до рекордно високо ниво от над 76 000 долара. В четвъртък рекордните 1,4 милиарда долара се вляха в борсово търгувани биткойн фондове в САЩ, които инвестират директно в криптовалутата, според данни на Bloomberg. Браян Армстронг, главен изпълнителен директор на крипто борсата Coinbase, каза: „Америка ще следва пътя към икономическа свобода.“
Инвеститорите се надяват, че Белият дом на Тръмп ще определи дневен ред, който да предизвика вълна от интерес от страна на големите американски институции, които досега стояха встрани.

Шервин Пишевар, рисков капиталист, близък до Тръмп и Илон Мъск, един от най-големите поддръжници на бъдещия президент , каза, че САЩ „сега са на ръба на разумна крипто политика“.
Тръмп гръмогласно изтъкна предимствата на биткойн за икономиката на САЩ по време на кампанията си, подкрепи създаването на стратегически резерв за биткойн и дори популяризира ново крипто начинание, подкрепено от синовете му.
Много от вътрешния му кръг също са про-крипто. Новоизбраният вицепрезидент Джей Ди Ванс притежава криптовалута, а съпредседателят на преходния екип на Тръмп Хауърд Лътник оглавява инвестиционната фирма Cantor Fitzgerald, където гигантът за стабилни монети Tether държи активите си.

Победата на Тръмп отбеляза „невероятно важен ден за индустрията на криптовалутите“, каза Майк Новограц, милиардер, основател на крипто групата Galaxy, въпреки че подкрепи кампанията на Камала Харис.
Но крипто индустрията също е планирала напред. Усилията за изграждане на консенсус във Вашингтон за ясно крипто законодателство се провалиха при демократите, тъй като ЕС, Сингапур и други страни приеха първите си правила за цифровите активи.
За да си осигури по-приятелска публика във Вашингтон, тя похарчи много за оказване на влияние върху други политически раси – и изглежда е успяла.

Преди година тежкотоварни компании, включително Coinbase, фирмата за рисков капитал Andreessen Horowitz и платежната група Ripple Labs подкрепиха Fairshake, комитет за политически действия, насочен към анти-крипто политици, въпреки че малко от рекламите му споменават цифрови активи. Военният сандък от 170 милиона долара го направи един от най-големите корпоративни „Super Pacs“.

„Криптото се очерта като мощна политическа сила и това е тази, която ще предотврати всякакви нечестни действия“, каза Кристин Смит, главен изпълнителен директор на индустриалната група Blockchain Association.
Но най-голямата амбиция на криптовалутата е промяна в политиката на Комисията по ценни книжа и борси, където председателят Гари Генслър има широка офанзива.

Редица най-големи имена в индустрията, включително Binance, Coinbase, Ripple и търговската група Cumberland DRW, бяха засегнати от съдебни дела. Без ясни правила от Конгреса, SEC разчита на своето тълкуване на съществуващите закони за ценни книжа и исторически правни прецеденти. Ръководителите на Crypto се оплакаха, че е невъзможно да следват насоките на агенцията и да спазват нейните правила.
Но това беше усложнено от подход, добавиха те, при който SEC имаше само ограничено взаимодействие с мишените, преди да започне съдебни дела. На биткойн конференция през юли тълпата изрева, когато Тръмп се зарече да уволни Генслер на първия ден.
„Можете да замените Гари Генслер с почти всеки на земята и ще стане по-добре“, каза Алекс Блум, основател на консултанта по крипто инвестиции Two Prime.

Тръмп може да срещне юридически трудности да отстрани Генслер, чийто мандат изтича през юли 2026 г., тъй като SEC е независима агенция. Въпреки това Бил Хюз, старши съветник в Consensys , който беше засегнат от съдебно дело това лято, се надява, че ще „натисне пауза“ по нерешените случаи. „Първата и най-важна работа на SEC с крипто активи е да поправи много от грешките на предишното ръководство“, каза той.

Ейми Линч, президент на FrontLine Compliance и бивш проверяващ в SEC, каза, че е вероятно администрацията на Тръмп да се опита да направи Комисията за търговия със стокови фючърси основен регулатор на пазара, а не SEC. „Подозирам, че това ще се случи и ще има по-малко контрол около пазарите на крипто активи.“
„Това ще бъде „рискова среда“, която може да доведе до някои големи случаи на измами“, добави тя, прогнозирайки по-малко изпълнителни дела и по-бързи споразумения.

Високо в списъка с желания на индустрията е реформата на регулациите за това как банките трябва да третират цифровите активи, които държат от името на клиентите.
През 2022 г. SEC тихомълком изтласка сухо счетоводно правило, което постановява, че институциите, държащи цифрови токени за клиенти, трябва да ги третират като задължения в собствения си баланс. Попечителските активи обикновено се отчитат като задбалансови позиции. Конгресът прие отмяната му през лятото, но беше наложено вето от президента Байдън.
Тъй като Конгресът се движи на ръба на пълния републикански контрол, крипто мениджърите сега се надяват, че разполагат с цифрите, за да се откажат от правилото и да пуснат големите банки и фондови мениджъри на пазара.
Някои обещания може да са трудни за изпълнение. Джеф Кендрик, анализатор в Standard Chartered, нарече създаването на резервен фонд за биткойн „събитие с ниска вероятност“.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов внесе в 51-вото Народно събрание искане за сваляне на имунитета на народния представител Кирил Петков заради ареста на Бойко Борисов. Искането е по предложение на Софийска градска […]

 

Сега ли е точният момент България да влезе в еврозоната? Всеки рязък скок в природата и особено в природата на парите е […]

 

Българските студенти отбелязват своя празник. През 1897 г. министърът на просвещението проф. Иван Шишманов поставя въпроса, свързан с това първото Висше […]

 
 

към началото