Според ново проучване на Училището по наука и политика в областта на храненето „Фридман“ към университета „Тъфтс“, ако всеки ден се консумира по една шепа шамфъстък, това може значително да подобри здравето на очите.
Прибавянето на около 56 грама неосолени, обелени, сухо изпечени шамфъстъци всеки ден в продължение на 12 седмици към обичайната диета на участниците подобрява тяхната оптична плътност на макулния пигмент (MPOD), пише изданието Medical News Today.
Изследването е подкрепено от Американските производители на шамфъстък и Националния център за развитие на транслационните науки към Националния институт по здравеопазване.
Макулата е малка област в центъра на ретината в задната част на окото. Тя е изключително важна за доброто зрение, тъй като отговаря за централното зрение, цветното зрение и улавянето на фините визуални детайли. Те включват чертите на лицето и написания текст.
Дегенерацията на макулата не е необичайно явление с напредването на възрастта. Смята се, че около 20 милиона възрастни американци имат макулна дегенерация, която е водеща причина за загуба на зрението и слепота.
Макулната дегенерация може да се появи и при по-млади хора. Основните рискови фактори са:
- пушене
- фамилна обремененост с макулна дегенерация
- наднормено тегло
- хипертония.
Шамфъстъкът е необичайно богат на биодостъпен лутеин – растителен пигмент, който предпазва макулата от увреждане от синята светлина. Проучването установява, че нивата на лутеин в организма на участниците се повишават само след шест седмици и се удвояват до края на проучването.
Въпреки че лечението на напредналата макулна дегенерация е възможно, най-добре е състоянието да се открие в ранен стадий, когато може да се лекува с хранителни вещества или добавки.
Д-р Бенджамин Б. Берт е сертифициран офталмолог в Медицински център MemorialCare Orange Coast във Фонтан Вали, Калифорния. Той не е участвал в проучването.
„Когато мислим за енергията на светлината, нещата, които са с дължина на вълната в синьо, обикновено са с по-къса дължина на вълната, така че носят със себе си повече енергия“, казва Бърт.
Дори след като най-енергичните ултравиолетови вълни се абсорбират от роговицата и лещата, „все още има част от синята светлина с дължина на вълната, която ще попадне в задната част на окото“.
Пигментът лутеин, обяснява Бърт, „помага както за филтрирането, така и за абсорбирането на някои от сините светлинни вълни“.
В резултат на това, по думите му, лутеинът „помага да се намалят някои от отблясъците и да се осигури по-добра яснота и контраст на зрението ни, както и да се абсорбира част от високоенергийната светлина“.
Макулата „трябва да има достатъчен резерв, така че светлината да не продължава да прониква“ и да причинява увреждания, каза Бърт.
Това, което отличава шамфъстъка като висококачествен механизъм за доставка на лутеин, е степента, в която той прави пигмента бионаличен, благодарение на полезните за сърцето моно- и полиненаситени мазнини в ядките.
„Лутеинът се съдържа и в авокадото и в тъмните листни зеленчуци заедно със здравословните за сърцето мазнини“, казва Мишел Рутенщайн, MS, RD, CDCES, диетолог по превантивна кардиология в EntirelyNourished.com, която също не е участвала в проучването.
Тя обаче препоръча „за да се извлекат тези ползи от броколите и спанака, препоръчвам тези зеленчуци да се съчетават с ядки, семена, масла или мазна риба като сьомга.“
Берт подчертава, че най-добрата стратегия за избягване на макулна дегенерация е да се посещава офталмолог веднъж годишно за преглед преди появата на симптомите.
Освен това, каза той, „всяка промяна в зрението или в яснотата на зрението трябва да изисква да се запишете за преглед“.
Той отбеляза две конкретни промени, които могат да означават проблем: необичайни промени във формите на обектите, както и линии, които изглеждат „вибриращи“ или дори изглеждат, че имат пролуки в тях.
Споделете текущата публикация: