твоята гледна точка
Симеон ІІ иска да приемем 300 000 чужденци
Автор: Стандарт, добавено на 07.11.2024 година, в категории: Вести, Изборът, Коментари (0)

Най-хубавото чувство е чувството на съпричастност, което може би в нашето общество липсва понякога.

Това заяви Симеон Сакскобургготски по време на дискусия в двореца „Врана“, посветена на темата на представяне на приноса на принудително разселените лица и застъпничество за приобщаване на бежанците в България, съобщи БТА.

Аз съм дългогодишен бежанец по принуда, така че имам специална емпатия към тази тема. Затова и днес реших да присъствам. Благодаря на всички, които се отзоваха и със своите знания ни обогатиха, както и допринасят за справянето с известни предразсъдъци и предубеждения, посочи той.

С голяма част от темите обществото би трябвало да се заангажира. Понякога има лично отношение към „чуждото“, към „външното“. Аз съм го виждал, например, когато съм бил някъде на училище в чужбина, когато ни гледаха с подозрение. В наши дни можем да преодолеем това и да свалим тази завеса, смята Симеон Сакскобургготски.

Имаме нужда от 200-300 хил. чужденци, които да работят тук. Никой не взима хляба на другия, но е въпрос на неизбежни съвременни закони, смята той.

Организатори на форума, който се провежда в царския дворец „Врана“, са „ПанЕвропа България“, Агенцията на ООН за бежанците (ВКБООН) в България и Либералният институт за политически анализи (ЛИПА).

По данни на организаторите след ескалацията на конфликта в Украйна през 2022 г. над 193 000 души са получили временна закрила в България. Като външна граница на Европейския съюз (ЕС), България играе решаваща роля за закрилата на бежанците и приема разселени лица не само от Украйна, но и от държави като Сирия и Афганистан. Въпреки това България остава една от малкото държави в ЕС без национална интеграционна политика. Това събитие цели да подчертае значението на приобщаващите политики, които дават възможност на бежанците да упражняват пълноценно правата си и да допринасят активно за общностите, които ги приемат. Истинската интеграция се осъществява в рамките на общността, като насърчава взаимното развитие и устойчивост, които обогатяват както бежанците, така и приемащото ги общество, посочиха организаторите.

Форумът включваше дискусии, посветени историите на бежанците за приемащите ги общности, като участниците споделиха лични истории за постижения, устойчивост и позитивно въздействие върху развитието на общността. Сред участниците бяха Седа Кузуджу, представител на Върховния комисариат за бежанците в България, Петко Николов, служебен министър на икономиката и индустрията, заместник-министри на образованието и на труда и социалната политика, експерти, режисьори, писатели, представители на бизнеса.

 



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

13 млн. души нямат заетост
България с двойно по-малко безработни до 25 г. от Испания

Младежката безработица в ЕС се увеличава, като през октомври регистрираните без заетост млади хора до 25 години са […]

 

България и Румъния доказват, че заслужават да се насладят на свободата в Шенгенското пространство. Това заяви в Страсбург комисарят по вътрешните […]

 

Момчето-пророк от Индия – Абигя Ананд, вече си спечели славата на индийския Нострадамус. 18-годишен, той вече има доста сбъднати прогнози.

Първи предвиди […]

 
 
Още от Вести
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Още от Изборът
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

към началото