твоята гледна точка
Отдалечаваме се от еврозоната
Автор Vnews, добавено на 03.11.2024 година, в категории: Бизнес, Изборът, Коментари (0)

Бюджетният дефицит е нараснал с 1.2 млрд. лв. през октомври – със същата сума, с която се увеличи и през септември, показват предварителните данни от изпълнението на Консолидираната фискална програма. Така „дупката“ в бюджета вече надхвърля 4 млрд. лв. и ако разширяването ѝ продължи със същите темпове и през последните два месеца на годината, има опасност дефицитът за 2024 г. да надхвърли 3%,  пише economic.bg.

Дупката в хазната! Търсят се поне 12 млрд. лв.

За да изпълни ангажимента си за влизане в еврозоната, държавата трябва да запази преразхода до максимум 6.2 млрд. лв. тази година. Но традиционно в последните месеци се правят най-големите разходи за годината. Един от вариантите е капиталовата програма, т.е. разходите за строителство и ремонт на пътища и др., да бъде изпълнена в много малка степен и тя отново да се превърне в спасителен пояс за лошо планиращите финансови министри.

Ако пък в някой от следващите месеци „стъпката“ от 1.2 млрд. лв. ръст бъде надвишена, то червената светлина по КФП ще стане още по-силна.

Като причина за изпреваращите постъпленията разходи от МФ посочват освен регулярните месечни разходи за персонал, издръжка и тези в социалната сфера (за пенсии, помощи и обезщетения и здравноосигурителни плащания)“, така и разплатените 200 млн. лв. държавна помощ по програма „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна“ и програма „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани, производители на зърнени и маслодайни култури, за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна“. Освен тях други 200 млн. лв. бяха дадени за доставка на нов железопътен подвижен състав за превоз на пътници по Плана за възстановяване и устойчивост, и други.

Основни параметри по изпълнението на бюджета

Приходите, помощите и даренията по КФП към октомври се очаква да бъдат в размер на 58.1 млрд. лв., което е 77,2 % от годишните разчети и представлява номинален ръст от 8,8 на сто спрямо същия период на предходната година.

И през октомври продължи наблюдаваната тенденция от предходните месеци за умерено нарастване на постъпленията в частта на данъчните и осигурителните приходи, като се очаква изпълнението им към октомври 2024 г. да бъде 81,6 % от годишните разчети, при 79% за същия период на 2023 г.“, посочват от ведомството на Людмила Петкова.

Разходите по КФП, вкл. вноската на Република България в бюджета на ЕС, към октомври 2024 г. възлизат на 62.1 млрд. лв., което е 76.2 % от годишните разчети. Спрямо предходната година се отчита нарастване основно при социалните разходи, вследствие на изплатените по-високи пенсии, след влезлите в сила увеличения от юли 2023 г. и юли 2024 г., както и при разходите за персонал, след увеличението на възнагражденията на педагогическия персонал и при други администрации.

Частта от вноската на Република България в бюджета на ЕС, изплатена  към края на октомври от централния бюджет, възлиза на 1.3 млрд. лв., което е в изпълнение на действащото към момента законодателство в областта на собствените ресурси на ЕС.

 



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

13 млн. души нямат заетост
България с двойно по-малко безработни до 25 г. от Испания

Младежката безработица в ЕС се увеличава, като през октомври регистрираните без заетост млади хора до 25 години са […]

 

България и Румъния доказват, че заслужават да се насладят на свободата в Шенгенското пространство. Това заяви в Страсбург комисарят по вътрешните […]

 

Момчето-пророк от Индия – Абигя Ананд, вече си спечели славата на индийския Нострадамус. 18-годишен, той вече има доста сбъднати прогнози.

Първи предвиди […]

 
 
Още от Бизнес
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Още от Изборът
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

към началото