След отсъстващата кампания, драматичните избори и нервните реакции, дойде ред на вариантите за кабинет. И мъката започна. Колкото повече време минава от вота на 27 октомври, толкова по-трудно изглежда формирането на редовно правителство. Лидерите мълчат, социолозите си скубят косите, гадателите в сутрешните блокове замлъкнаха.
Всички са категорични, че този път правителство трябва да има, но никой не смее да прогнозира как ще стане това. В очакване насъдбоносните избори в САЩ, опорните точки у нас биха допирните, червените линии прокопаха окопи.
Ще разговаряме с всеки, който подкрепя програмата на ГЕРБ, каза в изборната нощ лидерът на партията Бойко Борисов и направи само едно изключение – „Възраждане“, защото партията на Костадин Костадинов е идеологически опонент на ГЕРБ.
Фактът, че Борисов не изключи никой друг запали фитила на „Промяната“, които отново си повярваха, че след като са втори, могат да окупират повторно властта през задния вход. Но Борисов не настъпва мотиката два пъти. Ясно даде да се разбере, че сглобки без правила повече няма да има и че премиер ще е или той, или силна фигура от ГЕРБ – като Томислав Дончев, Росен Желязков, Делян Добрев.
Няма да подкрепим кабинет с премиер Борисов, креснаха Кирил, Асен и компания, обявявайки още едно условие – без ДПС-Ново начало във властта.
Като лидер на тези близо 300 000 български граждани, които дадоха своето доверие на ДПС – Ново начало, няма да позволя на никого да ги превръща отново във втора класа хора или да отнеме правото им да живеят в мирна и свободна България, удари по масата Делян Пеевски.
Две условия за танц с „Промяната“ постави „Възраждане“. Те трябва първо да се подпишат за референдум за запазване на българския лев и под решение за запазване на ТЕЦ-овете и въглищната индустрия, отсече Костадинов с ясното съзнание, че ПП-ДБ няма да приеме условията му.
Опитвайки се да се върне в играта, БСП обяви, че ще участва във всякакви разговори за кабинет, стига и нейната програма да седи на масата. За приемане на точките от нея изобщо не стана въпрос.
И така – 3+1 варианта за кабинет се очертаха в седмица след вота: абсурден, невъзможен, реалистичен и един особено труден.
Всички срещу Борисов и Пеевски, скочи новият парламентарен клоун Радостин Василев, очертавайки свой вариант за правителство. Според него министри трябва да излъчат ПП-ДБ (37 депутати), „Възраждане“ (35), БСП (20), ИТН (18), МЕЧ (12) – общо 122-ма души в парламента, на ръба. Василев с половин уста допуска и „земеделците“ на Доган (19), което би вдигнало мнозинството до 141 души. Трудна сглобка, коментират наблюдатели.
Като невъзможен се определя и вторият вариант за кабинет, предложен от Ахмед Доган, който нареди „Нова сглобка“ – ГЕРБ (69) – ПП-ДБ (37), но с подкрепата на неговата АПС (19).
Като труден, но реалистичен, въпреки тежките думи, разменени по време на кампанията, се определя вариант за кабинет изглежда евроатлантическия – такъв, какъвто е нужен на България в трудното време на две войни около нас. ГЕРБ (69), ДПС-Ново начало (30) и ИТН (18) имат общо 117 депутати. Ако към тях се присъединят и 10-имата парламентаристи на „Да, България“, мнозинството става 127 – стабилно и напълно достатъчно. В този вариант обаче има две препятствия. Първото е ИТН, които се обявиха срещу ДПС-Ново начало, вторият е дали все пак на „Да, България“ ще й стигне смелостта да се еманципира от ПП. Тук БСП има възможността да докаже собствената си промяна и да влезе в правителството вместо ИТН или ДБ като гарант за социалната политика.
Разбира се, има и един четвърти вариант, но той е най-труден – правителство на малцинството. Излъчва го ГЕРБ и разчита на плаващи мнозинства по различните приоритети.
Първият знак дали ще има кабинет или отиваме отново пред урните ще бъде изборът на председател на парламента. От това кога над Народното събрание ще има бял дим ще си проличи и нагласата за кабинет.
На този фон обаче в четвъртък тръгна нова тема – истината за купуването на гласове. Президентът Румен Радев обяви, че резултатите от изборите будят въпроси за честността на вота, затова очаква отговори от институциите. Повечето партии застанаха зад думите на президента. Което повдигна тревожния въпрос може ли за първи път у нас да се стигне до касиране на избори и ако да – какво следва от това.
Каквото и да се случи в следващите дни експерти са категорични, че държавата продължава да е в безтегловност, икономиката се чупи, бизнесът – изнемогва, хората имат огромни социални очаквания, които бюджетът не може да удовлетвори. Както каза Кристалина Георгиева, чака ни трудно бъдеще. На ход са силните в парламента.
Споделете текущата публикация: