Днес, 29 октомври, в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна бе отбелязан световният ден за борба с инсулта. Специалисти от Мозъчно-съдовия център в болницата и студенти от МУ-Варна се включиха в Националната информационна кампания „Бъди подготвен! Разпознай симптомите на инсулта. Действай бързо!, с координираното съдействие на „Асоциацията за инсулт и афазия“, като разясняваха на гражданите чрез „Пътека на знанието“ симптомите на инсулта и как да реагират, когато ги различат.
Доц. д-р Дарина Георгиева, Началник на втора клиника по неврвни болести в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна обърна внимание, че инсултът е едно от най-честите социално-значими заболявания в България, водещи до инвалидизация. „За съжаление все повече и все по-млади пациенти страдат от това заболяване. Едни от най-важните фактори за благоприятен изход от заболяването са активната профилактика, своевременното разпознаване на симптомите и поставяне на диагнозата и адекватното лечение. Всеки пациент, който достигне до лечебно заведение до 4.5 часа след първия симптом, има шанс да получи съвременно лечение, каквото е интравенозната тромболиза, а до 6-тия час и ендоваскуларно лечение.“, обясни още доц. Георгиева.
Високотехнологичният мозъчно-съдови център в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна приема и обслужва най-голям брой пациенти с инсулт в страната. През 2023 година през него са преминали 1956 пациента с инсулт, а само за периода от януари до септември 2024 година броят им е 1481.
Наскоро мултидисциплинарен екип на мозъчно-съдовия център при УМБАЛ „Св. Марина“-Варна бе отличен със Златна награда за второто тримесечие на 2024 г. в международните награди ESO Angels Awards 2024 – инициатива на Европейската организация за инсулти (ESO). Наградата се присъжда за отлична организация и лечение на исхемичните мозъчни инсулти в острата им фаза.
Получената награда представлява високо признание за целия интердисциплинарен екип и всички медицински специалисти от УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна, участващи в лечението на острите мозъчни инсулти – невролози, неврохирурзи, специалисти образна диагностика, инвазивни рентгонолози, кардиолози, спешни медици, както и медицински сестри и санитари, които с денонощния си труд и отдаденост допринасят за подобряване на грижите за пациентите с остър инсулт.
Споделете текущата публикация: