„Няма здраве без психично здраве“, каза на свой ред председателят на Дружеството на психолозите в България Стою Недин. Експертът допълни, че според СЗО здравето е състояние на пълно физическо, психическо и социално благополучие, а не просто като отсъствие на болест“.
Недин изтъкна, че България, Малта и Унгария са страните, които имат най-малка динамика на предразположеност към депресии, съобщава “Труд”. “Може да се каже, че сме малко по-устойчиви на депресия, в сравнение с други европейски народи“, поясни още експертът.
По думите му психичните заболявания представляват 20% от глобалното бреме на болестите.
“По малко от 3% от глобалния бюджет за здравеопазване обаче се отделят за психичното здраве, в същото време 15% от възрастните в трудоспособна възраст имат психично разстройство. Такива са данните през 2019 г.“, каза той.
В светове мащаб стотици хиляди умират от самоубийство, като зад самоубийствата стоят леки психични разстройства. Тревожните и депресивните разстройства са най-често срещаните, отчитат експертите. Разстройствата, свързани с употреба на вещества – от опиати до алкохолни, при мъжете са два пъти повече, отколкото при жените.
В България се падат 8 психиатри на 100 хил. човека, което прави страната ни много назад за стандартите в Европа. Едва 1/5 от тези психиатри са под 50-годишна възраст.
“Проблемът с психичното здраве е изключително сериозен. Тогава, когато човек има такива проблеми, това неминуемо се отразява и на неговото физическо здраве и оттам проблемът става много сериозен“, допълни проф. Карабельова.
Споделете текущата публикация: