Социалните мрежи влияят много отрицателно на крехкото психично здраве на децата и юношите в Европа и затова правителствата трябва да предприемат действия за регулирането на достъпа им до смартфони и други дигитални устройства. Това е становището на специалистката по публично здраве д-р Наташа Азопарди Мускат, подкрепена от Световната здравна организация (СЗО).
“Мерките, включващи възрастови ограничения, контрол на цените и дори зони без тютюн, работят ефективно за намаляване на потреблението на цигари сред тийнейджърите и биха могли да се използват като модел за ограничаване на вредното използване на смартфоните например”, предлага тя.
Тъй като има все повече доказателства, че някои видове агресивни видеоигри и все по-лошото качество на съдържанието в социалните медии провокират антисоциално поведение сред подрастващите в Европа, страните там трябва да се вдъхновят от други области на общественото здраве, където законодателството е помогнало за справяне с вредните навици като алкохолизъм и наркомания.
“Трябва да се запитаме къде е подходящо да се използват цифрови устройства и може би е време да започнем да мислим за местата, където те не трябва да се изваждат, точно както сме забранили пушенето в определени зони”, казва д-р Мускат.
“Друг ключов елемент е да се гарантира, че децата и тийнейджърите – независимо от техния произход, етническа принадлежност или социално положение, са грамотни и
подготвени да се
справят с разширяващия
се дигитален свят
Това означава да им се предоставят правилните знания, така че те да управляват цифровите технологии, а не да позволяват да бъдат подчинявани от тях”, категорична е специалистката.
Проучване на СЗО, публикувано миналия месец, установи, че проблемното и “подобно на пристрастяване” поведение при играенето на видеоигри и използването на социалните мрежи се увеличава сред юношите в Европа. Изследването е обхванало над 280 хил. души на възраст 11, 13 и 15 години.
От СЗО напомнят, че симптомите на зависимост от интернет могат да варират, като най-често се характеризират с
неспособност на контрол
над импулсите
в онлайн среда,
постоянно мислене за социалните мрежи дори когато човек не е пред монитора и нервност или дори агресивност при липса на WI-FI.
Децата в Европа, които отговарят на това определение, са се увеличили от 7% на 11% между 2018 и 2022 г. Най-много подрастващи със симптоми на зависимост от интернет има в Румъния (22%), Малта (18%) и България (17%). Най-малко са тези в Нидерландия (5%).
Изследователите са открили, че момичетата, изглежда, са по-пристрастени към социалните мрежи, отколкото момчетата – 13% на 9%. Също така се оказва, че вероятността силният пол да прояви зависимост от видеоигри е два пъти по-голяма, отколкото нежният.
Споделете текущата публикация: