Министерството на образованието е изпратило лаконичен и обтекаем отговор на Европейската комисия по повод на променте за ЛГБТИ в училищния закон, пише Сега. В рамките на парламентарния контрол депутатът Корнелия Нинова е поиската информация от проф. Галин Цоков за корепспонденцията му с еврокомисаря Хелена Дали по казуса.
В отговора си до Нинова министърът обяснява, че г-жа Дали изразява загриженост, че приетите на 7 август промени в Закона за предучилищното и училищното образование могат да доведат до нарушаване на основни права на децата и на лицата от ЛГБТИК общността. „В системата на предучилищното и училищното образование се забраняват действия, свързани с извършване на пропаганда, популяризиране или подстрекаване по какъвто и да е начин, пряко или косвено, на идеи и възгледи, свързани с нетрадиционна сексуална ориентация и/или определяне на полова идентичност, различна от биологичната“, гласи новоприетият законов текст.
ЕК искат обяснения за понятието „действия“ в училищната система – дали то обхваща дейности на наетите в системата, или се отнася и за външни организации, както и образователни материали, учебници, учебници и други подобни ресурси. Забраната означава ли, че учители ще бъдат санкционирани или ощетени по отношение на тяхното наемане в случай на изразяване на „нетрадиционна“ сексуална ориентация или на отношение по съответните теми, питат още от Брюксел.
Просветното министерство обаче е отговорило на тези конкретни въпроси с общи приказки. Проф. Цоков посочва, че българското правителство е „изцяло ангажирано с европейските принципи на зачитане на основните права, равенството, демокрацията и върховенството на закона“, както и че законодателството ни признава и защитава правото на личен живот, както и правата на децата и уязвимите групи в съответствие с Хартата на основните права на ЕС.
Относно промените в училищния закон той подчертава, че те са предложени и приети от Народното събрание, което има изключителния прерогатив да дефинира понятията и стандартите в националното законодателство, като те следва да бъдат тълкувани и прилагани в съответствие с Конституцията, правните норми и международните ангажименти на България. Правителството, заедно с всички останали институции, е длъжно да спазва и прилага законодателството, което произтича от демократичния процес в страната“, декламират от МОН. И продължават в същия дух:
„Конституцията на България забранява дискриминацията по най-категоричен начин. Не се допускат никакви ограниченията на правата или привилегии, основани на раса, народност, етническа принадлежност, пол, произход, религия, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично и обществено положение или имуществено състояние. Този конституционен принцип е заложен във всички аспекти на националното ни законодателство и е доразвит в закона за защита от дискриминация, който е приложим и в системата на образованието. В този смисъл са гарантирани правата и достойнството и на всички участници в образователния процес„, заявяват от министерството.
„Националното ни законодателство гарантира принципа на недискриминация и равнопоставеност на всички граждани. Искаме да уверим ЕК, че при прилагане на новите разпоредби МОН ще съблюдава стриктно за прилагане на принципите и достиженията на европейското законодателство в областта на правата на човека, така и специфичните права в Хартата на основните права на ЕС. Всяко действие по изпълнение на законите ще бъде внимателно наблюдавано, за да се гарантира, че се спазват принципите на върховенство на закона, зачитането на правата на човека и недискриминацията“, завършва писмото.
Споделете текущата публикация: