Новата сграда на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“ ще бъде мултикултурен център, какъвто досега не е реализиран в България. Това подчерта един от създателите на проекта – арх. Александър Минчев пред кмета Благомир Коцев и заместник-кмета Павел Попов. На среща в общината той представи актуализираната версия на предложението за нова сграда на библиотеката и етапите на изпълнението му.
През 2017 година, след международен конкурс за нова сграда на градската библиотека, сред 350 предложения бе избран проектът на нидерландското архитектурно бюро „Аркитектс фор Урбанити“, съвместно с техен български партньор. По думите на арх. Минчев от създаването си до днес проектът предизвиква международен интерес от страна на браншови организации в областта на архитектурата, строителството и проектирането, граждани и администрации на различни държави. След избор на изпълнител на строително-монтажните дейности архитектурното студио, което той представлява, ще изпълнява водеща функция в авторския надзор по време на цялото строителство.
В разработката е предвидено Регионалната библиотека да бъде разположена на площ от 28 500 m2 – 17 500 м2 наземна и 11 000 м2 подземни паркинги. Сградата е с капацитет 1 500 посетители, ще разполага с 1 809 м2 зелени площи, което включва 1 500м2 зелен покрив и тераса, отворена за посетители на последно ниво на сградата.
Паркингът ще бъде на три нива с автономен 24-часов достъп и 282 паркоместа, като 10% от тях са определени за електромобили. Ще има осигурени и електрически станции за зареждане. В подземната част ще бъде разположен колектор за дъждовна вода с голяма вместимост. Събраната вода ще бъде използвана за напояване на зелените зони около и в библиотеката.
Сградата ще бъде разположена в зона без бариери, пространството около нея ще бъде облагородено със значителни подобрения и допълнителни зелени пространства към ул. „Марин Дринов“.
Библиотеката ще предоставя редица обществени услуги и активности за всички възрастови групи. В нея са предвидени открита читалня с кафене, различни читателски отдели, конферентни зали, семинарен център с над 200 места, социални зони, зали за кръжочни дейности, малки помощни пространства, гардероб, санитарни помещения на всеки етаж, мултифункционални зали за четене.
Интериорът и пространството на партера ще бъдат специално адаптирани за експозиции и изложби. Проектът включва и панорамен асансьор.
Сградата ще бъде на 6 нива и отворена зелена тераса на покрива. Авторите на проекта са акцентирали приоритетно на отворените пространства във вътрешността на библиотеката, което да създаде усещане за свобода.
Първият надземен етаж е предвиден за детски читални и интерактивни зони, кътове за игра, зони за групови занимания и открити уроци, както и общообразователна мултимедия. На втория етаж ще бъде разположен младежкият отдел на библиотеката, където интериорът е съобразен с нуждите и акцентите в съвременната младежка култура.
Третото ниво ще бъде решено в класически стил, с читални за всички възрастови групи. Четвъртият етаж е планиран да бъде „медиатека“. Тук ще бъдат разположени мека мебел, пространства за камерни концерти и събития до 50 човека, „умни“ зали за безшумни уроци по пиано и китара, зали за кръжочна дейност. Петият етаж ще бъде основната читалня на библиотеката с голяма зала за четене с връзка към покривната зона.
Последния 6 етаж създателите на проекта са нарекли „Павилиона“ – пространство за четене с кафене и достъп до зелената покривна тераса. Тази зона ще разполага с подходящи места за посещение през целия ден, с автономен достъп, така че да бъде посещавана и след редовното работно време на Регионалната библиотека.
Новата Регионална библиотека ще бъде мултифункционална сграда – културен център, събитийно средище, увериха създателите на проекта. Самият дизайн на библиотеката е изчистен и монолитен, включва стъпаловидно протичащ атриум и пряка връзка с нивото на улицата.
Споделете текущата публикация: