твоята гледна точка
Високите температури потискат имунитета, пийте много вода
Автор Vnews, добавено на 03.08.2024 година, в категории: Здраве и красота, Коментари (0)

През  лятото много чест проблем са вирусните инфекции. Най-широко разпространените през сезона източници на неприятности са рота-, ентеро- и аденовирусите. Те  атакуват хората от всички възрасти, но най-често засягат децата. За разлика от тях при възрастните оплакванията са по-леки и преминават по-бързо. Проявяват се с  разстройство, повръщане, температура  и отпадналост.

Развитието на инфекцията е много бързо, буквално за часове. Предаването им от човек на човек става по въздушно-капков и контактен път. Най-вероятните места за среща с вирусите са курортите и местата с много хора. Положението се усложнява от високите летни температури, които потискат имунитета  и създават благоприятни условия за развитие на инфекции.

За да се излекуваме, трябва да приемаме симптоматични средства като пробиотици  и препарати, спиращи разстройството, а при повръщане – и таблетки или свещички. При вирусните гастроентерити антибиотиците не са ефикасни. Най-важната  част от терапията обаче е  диетата, която ще облекчи стомаха и потиска  позивите за повръщане и разстройство. Независимо от облекчението болните не трябва да се насилват да се хранят. При малките бебета следва да се продължи с кърменето, а ако детето е на адаптирано мляко, трябва да се използва специална диетична формула. При по-големите деца диетата включва предимно обикновени бисквити, солети, сухар и препечен хляб, без плодове и зеленчуци. Този тип хранене продължава, докато има поне 48 часа без разстройство и повръщане. След прекратяване на диетата е задължително да има постепенно захранване с въвеждане на попара, зеленчукова супа и пюре. Към 6-7-ия час от принудителната гладна диета може да се даде сварен картоф, ориз или банан, но в малки количества. Изключително важно е през целия период на действието на вируса детето да пие много вода, за да се избегне обезводняването.

При  диария се препоръчва сок от дренки, както и чай от джоджен. Особено неподходящи са сладки течности като плодови сокове и компот, които могат да влошат състоянието при разстройство. Ако детето е отпаднало, вяло, уринира рядко, с хлътнала фонтанела, с ацетонов дъх в устата, суха кожа на коремчето и лигавиците, вероятно е настъпило обезводняване. Обезводняването е резултат от загубите на течности с разстройството и повръщането и от друга страна, от съпътстващата ги загуба на електролити.

Освен разтвори за рехидриране, купени от аптеката, може да се приготви и домашен солеви разтвор от сол, захар и сода бикарбонат. В един литър вода се разтварят 2 с. л. захар, 2 с. л. сол и 1/2 кафена лъжичка сода бикарбонат. Разбъркват се, докато се разтворят добре. Готовият разтвор се пие на малки глътки, докато се изпие в рамките на 1,5 до 3 часа. Не трябва да забравяме, че дори и чистата вода трябва да се приема на малки глътки и начесто.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

Наводнения сполетяха Хърватия. Силна буря се разрази в Дубровник. Проливни валежи предизвикаха наводнения в Макарска. Валежите надминаха 50-60л/кв.м.

Прогноза за 10 септември 2024 г.: Идват порои, пишат от „Метео Балканс“. Висок риск от възможни […]

 

Високо напрежение! Руски дрон удари територия на НАТО и изправи анлантическия съюз на нокти.

Вчера „руски военен дрон се разби в източната […]

 

На 8-ми септември Православната църква отбелязва празника Рождество на Пресвета Богородица, по-популярен в народната традиция като Малка Богородица. Рождеството на благословената […]

 
 

към началото