Втора серия публична словесна престрелка между Общинския съвет и кмета на Варна по повод отказа на градския парламент да гласува пари за Доклади за оценка и съответствие на проектите, с които градът да кандидатства за 100 млн. лв. държавно финансиране, се състоя днес.
Мястото този път не беше пленарната зала на ОбС, а кабинетът на председателя Христо Димитров, който бе инициатор на опита за цивилизован и рационален разговор между двете местни власти – законодателна и изпълнителна. Действащите лица – председателският съвет и екипът на Благомир Коцев, без него, пред камерите и микрофоните на медиите /поканени също от Димитров/.
„Целта на тази среща е да се поднови диалогът между Общински съвет и общинската администрация“. Така председателят резюмира целта и темата на срещата. Повод за нея даде изостреният тон между съветниците и кмета на и най-вече след последното заседание на ОбС и в частност темата за изготвяне на комплексни доклади за оценка на съответствието на инвестиционните проекти.
Припомняме, че след скандалната сесия кметът Коцев и депутатът от ППДБ Даниел Лорер обвиниха публично /на брифинг, в тв предаваре и от трибуната на Народното събрание/ Общинския съвет, че накърнява интересите на Варна и варненци, спирайки ключови инвестиционни проекти, сред които знаковия – за изграждане на нова Математическа гимназия.
Днес точно новата сграда на Математическата гимназия се превърна в повод и за двете страни да се обвинят в тежки лъжи. Пръв бомбата хвърли зам.-председателят на ОбС от квотата на ГЕРБ Тодор Балабанов. Той съобщи, че кметът Коцев лично е оттеглил проекта за МГ с официално искане до НС, преди да е приключила сесията на ОбС. Ако това е така, със сигурност кметът Коцев и депутатът от ППДБ Лорер са били в доста хладни отношения с истината по темата, докато и двамата се оплакваха – в национален ТВ ефир и в парламента, че ОбС саботира кметската администрация и интересите на Варна. Още повече, че днес и от обясненията на зам.-кмета Диан Иванов стана ясно, че проектната готовност за МГ е доста сурова – както откъм собственост върху терена, така и откъм избор на проектанти. Още повече, че в бюджета на Варна за 2024 г пари за МГ има заложени и няма как 24 000 лв за Доклад за оценка на съответствие да са проблем. Все факти, които повдигат въпроса каква е реалната проектна готовност на администрацията и дали тя или действията на ОбС са причината Варна да е единственият град, който още не е отворил програмата за държавно финансиране, въпреки че там има 100 млн за градски проекти…Иванов, логично, не пропусна да обвини предния кметски екип за несвършената работа и определи като „нулева“ проектната готовност, която са наследили.
След серия крайно неподходящи за представители на коя да е местна власт разменени нападки, зам.-кметът Диан Иванов, по настояване на vnews.bg все пак конкретизира, че готовите проекти, за които са нужни пари за съгласувателни доклади, за да дойдат пари от държавата, са 14 на брой. Кои са конкретните проекти ще каже пресцентърът на г-н Коцев /след официално запитване от наша страна/. Кога? Засега не знаем…
Дали и кога ще има следващо заседание на ОбС и кой ще го свика също е въпрос без конкретен отговор до момента.
Председателският съвет в лицето на зам.-председателя Светлан Златев /Български гласъ/ припомни на кметските заместници, че по закон ОбС задава посоките за развитие на града, а кметската администрация ги реализира.
Председателят на градския парламент неколкократно декларира желание за работещ диалог между двете власти в условия на взаимно зачитане и работа по правилата.
Извън този разговор обаче кметът Коцев /по избрания от него ред – през Фейсбук/ призова областния управител и гражданите на Варна(?!) да гарантират свикване на ОбС, за да бъдат гласувани спорните пари за неясните към момента градски проекти. Дали проф. Андриана Андреева ще влезе в темата, предстои да видим. Как се нарича кметски призив за граждански натиск над ОбС и има ли истинска политическа криза в града или вървят задкулисни подритвания по кокалчетата в неясно чий и какъв интерес ще оставим да отговорят по-знаещи от нас.
Едно обаче е сигурно: Общинските съветници, също като кмета, са избрани от гражданите на Варна. Но те са постоянна величина в целия 4-годишен мандат. И не подлежат на смяна, разпускане, прекратяване на мандати и прочие процедурно елиминиране. За разлика от кметовете, за чието преждевременно отстраняване има предвидени изрични процедури в Закона за местното самоуправление и местната администрация.
Накратко: На всеки кмет му се налага да работи с Общинския съвет, за да се случват нещата в града. А варненският в момента е на път да превърне в монолитно мнозинство хора и партии, които никога и на никаква цена не биха установили общ език помежду си и да пресекат интереси. Повече от сигурно е, че подобна конфронтация няма как да донесе нито пари на Варна, нито развитие.
Това, последното, само за справка. За всички, които смятат, че с лъжа може да се управляват мислещи хора, каквито наричат варненци по време на предизборните си кампании.
Споделете текущата публикация: