Рокади и тайни договорки между парламентарните групи хвърлиха политиката на Франция в абсолютен хаос в навечерието на олимпийските игри. Едно е сигурно: средно положение по време на вота няма да има. Изборите в края на юни ще играят ролята на референдум за французите. А посоките са две: завой наляво или надясно.
Изборите, които президентът Еманюел Макрон предизвика заради колосалната си загуба на евровота, поставят държавата в ситуация, невиждана досега в модерната ѝ история – никой френски лидер досега не е разпускал парламента при едва 15% обществено одобрение. Ако либерало-центристкият “Ренесанс” на Макрон понесе достатъчно голяма загуба сега, то президентът ще бъде
принуден да уволни от премиерския пост своето протеже
Габрил Атал и да назначи на неговото място крайнодесния лидер Жордан Бардела.
Изборите ще се проведат в два тура – на 30 юни и на 7 юли, като се очаква кандидатурите на бъдещите депутати да бъдат издигнати преди 16 юни. Краткото време на практика остави парламентарните групи без много избор и ги пресира да преговарят за широки коалиции.
Левицата се обедини и ще се бори заедно за мнозинство в парламента под името “Нов народен фронт”. Четирите основни леви партии – “Непокорна Франция”, Социалистическата партия, “Еколозите” и “Френската комунистическа партия” ще се борят заедно срещу надигащия се дясноцентристки “Национален съюз” на Марин льо Пен, който в момента води според социологията.
“Сега започваме кампанията си с целта да победим”, обяви Франсоа Рюфен от крайнолявата “Непокорна Франция”.
Изглеждаше, че и десните партии не мислят да се откажат от шанса си за победа. Но последва обрат. Лидерът на “Реконкиста” Ерик Земур внезапно изключи от партията си племенницата на Марин льо Пен – Марион Марешал, въпреки че на евровота тя бе избрана да представлява партията му в Брюксел. Земур я отлъчил именно защото не можел да приеме призивите за коалиция на двете десни партии за изборите. Марешал започна политическата си кариера в семейно основаната партия, но се оттегли заради различия в разбиранията за управление. Сега не е ясно
дали тя няма да се върне при леля си
Докато обаче левицата започва да води кампания под обединението на четирите основни партии, двете десни остават разединени.
Хаос има и в партията на “Републиканците”, основана от бившия френски президент Никола Саркози. С мнозинство те отстраниха председателя си Ерик Чиоти, който обаче оспори изключването си в съда.
Очаква се в събота Франция да осъмне блокирана от над 150 организирани протеста срещу Национален съюз и Джордан Барела.
Споделете текущата публикация: