твоята гледна точка
Честит 24 май! Да властват духът, просветата и грамотността!
Автор Vnews, добавено на 24.05.2024 година, в категории: HotNews, Коментари (0)

Днес празнуваме празника на празниците за българите. 24 май е Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. От 1990 година денят е официален празник.

Това е денят, в който  властват духът, просветата и грамотността. Денят, в който си спомняме, че знанието е по-ценно от всичкото злато на света, а културата и образованието  – безценни.

През 855 г. Кирил и Методий създават глаголицата във византийския манастир Полихрон в областта Витиния в Мала Азия и там превеждат свещените книги. След това започват да разпространяват  християнството сред славяноезичните народи.

Техните ученици Климент, Наум, Сава, Горазд и Ангеларий продължават делото им. Те получават топъл прием в България от княз Борис.

Кирилицата, която заменя глаголицата, е създадена в Преславската книжовна школа. Като неин създател се сочи Климент Охридски, а името й е дадено в чест на Константин-Кирил Философ.

Днес кирилицата е позната на около 252 милиона души в цял свят. Успялата да просъществува повече от хиляда години азбука се ползва в 23 държави, някои принадлежащи на Европа, а други спадат към територията на Азия.

Кирилицата е официална писменост в държавите: България, Башкирия, Беларус, Босна и Херцеговина, Бурятия, Дагестан, Ингушетия, Кабардино-Балкарската република, Казахстан, Киргизстан, Македония, Марийската република, Монголия, Мордовската република, Русия, Сърбия, Татарстан, Тува, Черна гора, Таджикистан, Удмуртската република, Украйна, Чечня, Чувашката република.

Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на 22 май 1803 г. в Шумен. За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в гр. Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий — създатели на глаголицата. Денят 11 май не е случайно избран от Найден Геров — това е общият църковен празник на двамата светии. Във възрожденската ни книжнина първите известия за празнуването на Кирил и Методий на 11 май, се срещат в „Христоматия славянского язъка“ от 1852 г. на Неофит Рилски.

От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий. В София празникът бил организиран от учителя Сава Филаретов. Празникът надхвърля църковно-училищните рамки на своето отбелязване и се превръща в общонароден празник.

С въвеждането на Грегорианския календар през 1916 г. празникът, отбелязван от държавата и църквата, се чества на един ден – 24 май. След 1969 г. се провежда секуларизация чрез отделяне на църковния от светския календар, затова днес съществуват два празника – църковен (11 май) и светски (24 май).



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Бизнес

Трима руски олигарси напомпаха сметките си, един – рязко го закъса, става ясно от oт пyблиĸyвaния oт Вlооmbеrg „Индeĸc нa милиapдepитe“.

Финaнcoвoтo […]

 
Властта

Ето актуалните условия и изисквания за пенсиониране на тези хора, които нямат необходимия натрупан стаж.

Общо 1,5 милиона пенсионери в България получават […]

 
Здраве и красота

Следващия път, когато посягате да изключите електронната игра на детето си, защото твърде дълго е прекарало с нея, помислете още веднъж […]

 
Жълто

Рапърът Павел Николов приключи пътя си в “Игри на волята” след зрелищен дуел за оцеляване срещу другия изгнаник от Изолатора – […]

 
 

към началото