Използването на боя за противодействие на ефекта „градски топлинен остров“ не е новост, но скорошен експеримент в реални условия показва колко ефикасен може да бъде този подход.
Изследователи от Технологичния университет “Нанянг” (NTU) полагат специалната боя върху покривите, стените и пътните настилки в индустриална зона в Сингапур. Първото по рода си проучване, публикувано в Sustainable Cities and Society, разкрива, че боята може да бъде ключов инструмент за превръщането на градските райони в по-приятни места за работа и игра в един затоплящ се свят.
Досега повечето проучвания върху ефектите на „студената“ боя са били базирани на симулация или тествани в умалени модели. Изследователите от NTU се заемат да проучат въздействието ѝ в реалния свят. След като покриват част от града с такава боя, те сравнят температурите и нивата на комфорт със съседната непокрита с боята зона. Изследователите измерват движението на въздуха, температурата на повърхността и въздуха, влажността и радиацията в продължение на два месеца. Те откриват, че покритата област от застроените повърхности отделя с до 30% по-малко топлина. Това води до 2°C по-хладни температури в най-горещото време на деня.
Съдържайки добавки, които отразяват слънчевата топлина, боята успешно намалява повърхностното поглъщане и излъчване на топлина. Покритите със студена боя покриви отразяват 50% повече слънчева светлина и абсорбират до 40% по-малко топлина през най-горещото време в слънчев ден в сравнение с конвенционалните покриви.
„Нашето проучване предоставя доказателства, че повърхностите, покрити със „студена“ боя намаляват натрупването на топлина и допринасят за охлаждането на градската среда“, казва водещият автор на изследването, д-р Киран Кумар Донту.
Констатациите от проведения експеримент могат да бъдат много полезни в градове, които търсят бърз и евтин начин за борба с опустошителните и влошаващи се ефекти от горещите вълни. Намаляването на количеството топлина, абсорбирана в градските структури, може също така да направи сградите по-хладни и да намали нуждата от климатизация на закрито.
(От nationalgeographic.bg)
Споделете текущата публикация: