Плажовете по Българското Черноморие задължително трябва да бъдат достъпни за хора с увреждания. Депутатите приеха на първо четене промени в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, които предвиждат
да бъдат разписани правила за достъп за инвалиди
– до водата, душовете и тоалетните.
Лицата с група инвалидност и с чужда помощ в България са 30 823, а децата – 13 046, пише в мотивите към промените в закона.
Съгласно поправките новите съоръжения трябва да позволяват на хората в неравностойно положение да влизат и излизат свободно във и от водата, а отговорността за това се възлага на концесионерите.
Според тях повишаването на достъпността на морските ни плажове ще доведе и до увеличение на туристическия поток.
Като пример посочват Гърция, която е изградила много добра инфраструктура по плажовете си за хората с увреждания, което привлича и повече туристи.
Написването на промените в закона
е инициатива на група депутати от ГЕРБ-СДС и ДПС,
сред които личат имената на Николай Нанков, Деница Сачева, Медиха Мехмед, Любен Дилов и др.
Същите народни представители бяха задали преди време писмени въпроси към трима министри – на регионалното развитие, на туризма и на труда и социалната политика, какво се прави за достъпността на плажовете ни за хора с увреждания, както и
колко приблизително би струвало това за един плаж
От отговорите на тримата министри обаче личи, че ще мине доста време докато подобни съоръжения станат практика, тъй като с промените в закона само се разписват правила. Самите концесионни договори според българското законодателство са дългосрочни – минимум за 5 години, т.е. такива изисквания могат да се залагат за бъдещите, а не за вече действащите.
Министърката на туризма Зарица Динкова пише в своя отговор, че всеки български плаж е с различен релеф. Освен това Черно море е много специфично и през лятото често има вълнения от 2-3 бала, което трябва да се съобрази при правенето на подобни съоръжения.
Техническите изисквания за подобни съоръжения трябва да се уредят в подзаконовата нормативна база и едва тогава ще може да се остойности колко струват подобни съоръжения, пише министърката.
А регионалният министър Андрей Цеков предупреждава в отговора си, че промяната в наредбата няма как да започне, преди промяната в закона да е гласувана окончателно от парламента.
Споделете текущата публикация: