Алексей Навални призова да се пускат бюлетини за опонентите на руския лидер
В Русия най-вероятно ще се гласува 3 дни за президент през 2024 г. Това предполагат анализатори, след като стана ясно, че датата на вота е 17 март, но от руската ЦИК добавиха, че ще разглеждат проекторешение, с което да се ходи до урните в рамките на три дни – 15, 16 и 17 март. В същото време дистанционно гласуване през 2024 г. не е предвидено за избиратели в чужбина.
71-годишният президент Владимир Путин, който е на власт като президент или министър-председател в продължение на 24 години, все още не е обявил намерението си да се кандидатира отново, но се очаква да го направи през следващите дни, след като вече има дата за вота. Съгласно конституционните реформи, организирани от него, той
има право да търси още два шестгодишни мандата,
след като настоящият му изтече през следващата година, което потенциално му позволява да остане на власт до 2036 година.
След като установи строг контрол върху политическата система на Русия, победата на Путин на изборите през март е почти сигурна. Известни критици, които биха могли да се конкурират с него, са или в затвора, или живеят в чужбина, а повечето независими медии са забранени, пише АП. Изданието отбелязва, че нито скъпоструващата, продължителна война в Украйна, нито неуспешният бунт миналото лято на загиналия шеф на “Вагнер” Евгений Пригожин, изглежда, са повлияли на високите рейтинги на одобрение на стопанина на Кремъл.
Кой ще предизвика руския лидер на вота, остава неясно. Двама души обявиха планове да се кандидатират: бившият депутат Борис Надеждин, който заема място в общински съвет в Московска област, и Екатерина Дунцова, журналист и адвокат от Тверска област северно от Москва. За Надеждин и Дунцова влизането в битката може да бъде трудна задача. Освен ако една от петте политически партии, които имат места в Държавната дума, не ги номинира за свой кандидат, те ще трябва да съберат десетки хиляди подписи в множество региони.
Съюзници на Игор Стрелков, хвърлен в затвора твърдолинеен националист, който обвини Путин в слабост и нерешителност в Украйна, разкриха амбициите му също да се пробва на вота, но обвиненията в екстремизъм, повдигнати срещу него от руските власти, правят кандидатурата му малко вероятна.
Според руските изборни закони кандидатите, издигнати от партия, която не е представена в Държавната дума или в поне една трета от регионалните законодателни органи, трябва да представят най-малко 100 000 подписа от 40 или повече региони. Независимите кандидати пък ще се нуждаят от минимум 300 хил. подписа.
Тези изисквания важат и за Путин, който използва различни тактики през годините. Той се кандидатира като независим през 2018 г. и кампанията му събра необходимите подписи. През 2012 г. бе издигнат за поста от неговата партия “Единна Русия”, така че нямаше нужда да събира подписи.
Тази година той вероятно
ще се кандидатира отново като независим кандидат,
смята политическият анализатор Дмитрий Орешкин, допълвайки, че руският лидер ще събира подписи, но това всъщност ще бъде добър претекст за популяризиране на кампанията му в регионите.
Същевременно опозиционерът Алексей Навални и екипът му призоваха да се гласува срещу Владимир Путин.
“Президентските избори ще се проведат на 17 март 2024 г. На този ден призоваваме всички да дойдат в избирателните секции и да гласуват против Владимир Путин. Това може да стане, като поставите отметка в квадратчетата за всеки друг кандидат”, обявиха близки до Навални, който е в колония със строг режим на сигурност.
Владимир Путин стана президент за първи път след оставката на Борис Елцин през декември 1999 г. Той управлява страната и по време на кратък престой като министър-председател между 2008 и 2012 г., тъй като преди промените руската конституция не му позволяваше да служи три последователни президентски мандата.
Споделете текущата публикация: